Most akkor fogyózzunk vagy ne? A szakértők is vitatkoznak...

A felnőtt németeknek több, mint a fele túlsúlyos, vagy elhízott. Miközben az orvosok, a kutatók mind hevesebben vitatkoznak: valóban oly veszélyes-e némi túlsúly, amint gondoljuk - vagy talán mégsem kell feltétlenül fogyózni...?

A molettek egy része tudomásul veszi a helyzetet és jól érzi magát a bőrében. Mások viszont nekilátnak sportolni és diétázni. Miközben mindannyian hordozunk testünkben némi zsírt, amely nem csak szigetel, de hasznos funkciókkal is szolgál. A vita arról folyik, mennyi abból a hasznos és mikor lesz mennyisége káros?

A viszonylag objektív mérési adatnak az úgynevezett testtömeg indexet tekintik, amelyet magasságunk és súlyunk alapján számítanak. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a 18.5 és 24.9 közötti érték normális súlynak számít, azaz ha például  egy 180 cm magas ember súlya 60 - 81 kg között van. A határérték felett, például 30-as index-szel és 97 kilóval, ilyen magassággal elhízottnak  számítunk.

Kép: Pixabay

Általánosan elfogadott orvosi vélemény, hogy az elhízás egyik legfontosabb forrása civilizációs betegségeinknek, a cukorbetegségnek, a szív - és keringési rendellenességeknek, a magas vérnyomásnak - ezzel pedig egyik fő oka az elkerülhető korai halálozásoknak az ipari államokban.

Ugyanakkor máig nyitott kérdés, mi van azokkal a nagy számban köztünk élő embertársainkkal, akik 25 és 30 közötti testtömeg indexükkel csak túlsúlyosnak számítanak?

Egy hosszú éveken át, több ezer részvevővel folytatott, átfogó  amerikai vizsgálat azt mutatta,  hogy a túlsúlyosak között jelentősen több volt a korai haláleset -  de többen haltak meg  korán a kívánatosnál alacsonyabb testsúllyal rendelkezők közül is, ha nem is annyian. A legjobban a “molettek” jártak, náluk kisebb volt a halálozási arány.

A túlsúlyosak számára biztató adatot viszont más kutatók - aligha alaptalanul - megkérdőjelezik. Emlékeztetnek arra, hogy a dohányosoknak

Számoljunk le a munkahelyi sütiszörnnyel!
Ki mondana nemet az irodában a munkatársak által behozott sütikre vagy éppen a főnöktől ajándékba kapott édességre? Pedig ez az egyik oka annak, hogy a magyar munkavállalók nagy része elhízott, rossz kondiban van, és erre nem árt a munkáltatóknak is odafigyelniük.
ugyan általában alacsonyabb a testtömeg indexe - de átlagosan rövidebb ideig is élnek. Ugyanakkor a soványság nem mindig  előny, a súlyveszteséget nem kevés esetben lopakodó betegség okozza, amely esetleg csak évekkel később jelentkezik.

Mindenesetre nyilvánosságra kerültek olyan meta-adatok, amelyeknél 239, a világ különböző országaiban végzett megfigyelés, kutatás adatait dolgozták fel és vetették egybe. Tanulság: a túlsúlyosak átlagosan egy évvel élnek kevesebbet az egyébként lehetségesnél -  az elhízottak három évvel. A legkevesebb korai halálesetet azoknál regisztrálták, akiknél a normális kategóriában volt a testtömeg index. Azaz: mégis tanácsosabb elmenni futni, vagy fitneszre, mind a gömbölyödő hasunkat simogatni.. (Forrás: De Welt).

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo