Az Eurostat szerdán tette közzé felmérési eredményeit arról, hogyan vélekednek az EU-ról az egyes országok lakosai. A közvélemény-kutatásból kiderült, Magyarországon az EU-s átlagnál kedvezőbb az uniós tagság megítélése: a magyarok 79 százaléka szerint az ország számára kedvező az EU-tagság.
A brexit sokat dobott az EU megítélésén
A képet kicsit árnyalja, hogy arra kérdésre, hogy „általánosságban jó dolog-e az EU-tagság”, Magyarországon kevesebb ember, 60 százalék válaszolt igennel. Ugyanakkor tavaly ez az arány csak 50 százalék volt, 2014-ben, a legutóbbi Európai Parlamenti Választás idején pedig csak 30 százaléka nevezte általában pozitív dolognak az EU-t. Ma rossz dolognak csak az emberek 7 százaléka tartja az uniós tagságunkat, míg 32 százalék közömbös. Így biztosan állítható, hogy az elmúlt négy évben jelentősen javult az EU megítélése Magyarországon – ez beleillik egy össz-európai tendenciába.
Érdekesek az EU-ból kifele tartó Nagy-Britanniában felvett adatok: a brexit-népszavazás óta többen gondolják úgy, hogy az országnak előnyére vált az EU-tagság. 2016-ban a britek 56 százaléka mondta előnyösnek, 33 százalék hátrányosnak a tagságot. Idén ez az arány már 60-30 százalék.