Van még bőven uniós forrás

A kisvállalkozások nagy részének érdekesek lehetnek a még nyitott uniós pályázati lehetőségek – mondta Siető Andrea, a Goodwill Consulting tanácsadó cég vezető fejlesztési tanácsadója.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Siető Andrea - Kép: Goodwill Consulting

Mennyire kell tartani attól, hogy elfogynak az uniós pénz? A kormány arról beszél, hogy a legtöbb forrást már odaítélték a kedvezményezetteknek.

- Magyarország 2020-ig 12 000 milliárd forint fejlesztési forrást használhat fel az Európai Unió és a hazai költségvetés támogatásával, ezen belül a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program 2014-2020-as forráskerete valamivel több, mint 2 720 milliárd forint. Jelen pillanatban a hatályos támogatási szerződések és támogató okiratok összértéke 8 917 milliárd forint, ezen belül a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében hatályos támogatási szerződések és támogató okiratok összértéke 2 446 milliárd forint. Van még tehát le nem kötött fejlesztési forrás, valamint a ciklus vége felé egyre inkább körvonalazódik az ún. „visszahulló” (azaz korábban leszerződött, de bármilyen okból kifolyólag az eredeti kedvezményezett által felhasználásra nem került) források mértéke is.

A még rendelkezésre álló pályázati lehetőségekre kinek érdemes odafigyelnie?

- A jelenleg nyitva álló, illetve társadalmi egyeztetés alatt álló pályázati lehetőségek 5 tématerületet érintenek, ezek a vállalati kutatás-fejlesztés-innováció, az innovatív és exportképes termékfejlesztés támogatása; az infokommunikációs ágazat termékeinek piacosítása, a vállalati IKT fejlesztések támogatása; a fiatalok vállalkozóvá válásának, illetve a pályakezdők elhelyezkedésének támogatása; a hátrányos/halmozottan hátrányos helyzetű munkavállalói rétegek piaci foglalkoztathatóságának javítását célzó munkáltatói (társadalmi célú vállalkozási, tranzitfoglalkoztatási) programok támogatása; az energiahatékonyság és a megújuló energia felhasználás növelésének támogatása. Ez az 5 tématerület a kkv-szektor nagy részének lehet érdekes. A mezőgazdasági termelők számára szintén elérhető források vannak még a kiemelkedően fontos öntözésfejlesztést, vízgazdálkodást támogató felhívásban, valamint a vidéki térségekben működő szervezetek számára a helyi LEADER felhívásokban.

Új szabályok jöhetnek az uniós pályázatoknál
Megkezdődött a felkészülés az új hétéves uniós költségvetési periódusra. Az új szabályok eredményeként csökkenhetnek az uniós források felhasználásával kapcsolatos adminisztratív terhek.
A 2020 utáni EU-költségvetés véglegesítésétől még távol vagyunk, ám azt már most tudni lehet, hogy az unió igyekszik a kedvezményes hitellehetőségek, kedvező garanciák felé tolni a rendszert. Ez mennyire felel meg a magyar vállalkozások igényeinek, lehetőségeinek?

- A hivatalos formában közzétett tervezetek alapján Magyarország a következő, 2021-2027-es programozási időszakban is jelentős (folyó áron 20,247 millió euró összegű) fejlesztési forráskerettel gazdálkodhat. Az Európai Bizottság által közzétett tervezet szerint azonban egyelőre a tagállamok szuverén döntése lesz az, hogy Európai Regionális Fejlesztési Alap és Kohéziós Alap (vagyis a „nemzeti borítékként” emlegetett, az országok számára biztosított felzárkóztatási támogatások) forrásaiból mekkora összeget csoportosítanak a visszatérítendő, úgynevezett pénzügyi eszközökre. Támogatáspolitikai szempontból természetesen megvan az „üzleti logikát” követő kombinált támogatási formák és pénzügyi eszközök alkalmazásának a létjogosultsága.

K+F pályázatok: a bizonytalanság már a múlté
Az innovációs tevékenységet támogató forrásból van bőven, ám a feltételek is szigorodtak: a döntéshozók igyekeznek elérni, hogy valóban a fejlesztésre menjen a megítélt támogatás vagy kedvezményes hitel.
Ezt a magyar kkv-k is így gondolják?

- Tapasztalataink szerint már a hazai vállalati szektor is nyitottabb a kombinált támogatási formák és pénzügyi eszközök irányában abban az esetben, ha ezek a konstrukciók a piacon szokásos kamat, biztosítéki és adminisztratív feltételektől kedvezőbben elérhetők.

A támogatásokkal kapcsolatban – legyen szó vissza nem térítendő forrásról vagy pénzügyi eszközökről – milyen sajátságos magyar problémák merültek fel, és hogyan lehet(ne) ezeken túllendülni?

- Miközben folyamatos a törekvés a teljes pályázati rendszer egyszerűsítése iránt, mindez a gyakorlatban egyre növekvő pályázat elbírálási időkben, egyre sokrétűbb pályázói dokumentációs megfelelésekben, illetve bonyolult elektronikus pályázati rendszerek formájában jelenik meg. Gyakori probléma, hogy az adott beruházási, fejlesztési projekt a pályázat elbírálásakor már nem aktuális a megvalósító projektgazdák számára, ugyanis a benyújtástól a döntésig eltelt nem kevés idő alatt (gyakran 1 év) megváltoznak a piaci viszonyok, igények, a vállalati fejlesztési stratégia. A projektek természetesen módosíthatók az adott kereteken belül, egy ilyen változtatás azonban megint csak a kezelő szervezetek kapacitásait terheli tovább. Az elektronikus pályázatkezelő rendszerek folyamatos fejlesztés alatt állnak, ám egyelőre ez sem megoldás, hiszen továbbra is sok hibával működnek, és gyakoriak a rendszerleállások. Ez szintén a gördülékeny és hatékony ügyintézést, projektmegvalósítást hátráltatja.

Nem árt felkészülni
Félő, hogy elcsúszik a 2020 utáni uniós költségvetés elfogadása: a hétéves keretről szóló javaslatot tavaly ismertető Európai Bizottság ugyan szerette volna elérni, hogy már idén tavasszal pont kerüljön a tárgyalások végére, a késés biztosra vehető. Sőt, jelenleg az sem tűnik valószínűnek, hogy az újabb céldátumra, 2019 őszre a tagországok elfogadják a tervezetet. Ez csak részben magyarázható azzal, hogy a Brexitről szóló tárgyalások és az EP-választás előkészítése hátráltatja az egyeztetést. A tavaly májusban ismertetett bizottsági keret alapelveiről sincs még egyetértés. Magyarország különösen azt nehezményezi, hogy a hagyományos támogatási alapok (az agrárkifizetések és a felzárkóztatási alapok) összege csökkenne. Sőt, a bizottsági javaslat alapján a strukturális és kohéziós támogatások nem kevesebb, mint 24 százalékkal esnének vissza hazánk esetében. A késlekedés azzal járhat, hogy 2021-ben sem indulhatnak el az uniós pályázatok, ezért nem mellékes, mennyire készülnek fel a vállalkozások a támogatott hitelek (NHP, uniós garanciával elérhető kkv-hitelek) felvételére.
 

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo