Irány a nyár
Nem véletlen, hogy az északi féltekén januárra esik az Év Legrosszabb Napja, az a nap, amikor a felmérések szerint a munkavállalók egyöntetűen a legkellemetlenebb hangulatban vannak. Ez január utolsó hétfője – 2019-ben pontosan január 28. –, amikor már messze a karácsony ünnepi hangulata, a legtöbben erre az időre belebuktak az újévi fogadalmaikba is, az időjárás pedig általában pocsék. A pokolba kívánjuk az ingázást, a beduguló bevezető utakat, elegünk van a munkából, a jogszabályváltozásokhoz való alkalmazkodásból. Az év végi pörgés, majd az ünnepi szezon felfokozott hangulata után sokaknál ekkorra fogynak el az energiatartalékok. Ilyenkor csak a pihenés lehet a megoldás: már néhány nap kikapcsolódás mérhetően csökkenti a szervezetben a stresszhormonok szintjét.
Érthető, hogy Magyarországon is egyre többen menekülnek el ebben az időszakban a melegbe. 2017-ben több felmérés szerint a lakosság körülbelül 10 százaléka tervezett valamilyen téli nyaralást, még ha csak pár naposat is. Egyre emelkedik egyébként azoknak az aránya, akik már nem a last minute akciókra várnak, hanem előre megtervezik és lefoglalják az utat. Az utazási irodák szerint az utazók közel fele 1–3 hónappal előre elvégzi ezeket a teendőket, de az utóbbi években egyre népszerűbb hajós körutazások sokszor már ennél is korábban betelnek. A magyarok Európán kívül leggyakrabban Thaiföld, Bali, Egyiptom, Közép-Amerika, Kuba, Panama városait keresik fel, és igen kedveltek az egzotikus országokban tett nagyobb körutazások is.
Halmozott kockázatok
A télből a nyárba utazás azonban számos extra kockázatot jelent. Mivel ezek az utazási célpontok általában hosszabb repülőúttal érhetők el, az utazás igénybe veszi a szervezetet. Ajánlatos a vérkeringés frissen tartása érdekében félóránként felállni, mozogni a repülőgépen, illetve nem vagy csak mérsékelten fogyasztani alkoholt.
A hazai biztosítók tapasztalatai szerint az egzotikus helyeken előforduló másik legnagyobb kockázat a közlekedési balesetekből ered. Nem javasolják, hogy motort, kismotort, mopedet használjunk, az európaitól különböző közlekedési körülmények miatt inkább az autóbérlést ajánlják. Sokaknak teszi tönkre a pihenését a napszúrás. Ezt palackos víz folyamatos fogyasztásával, sapka, kendő használatával, illetve a közvetlen napsütés kerülésével lehet megúszni.
Fontos lenne kikapcsolni
Fontos tudni, hogy a pihenés nem egyenlő a távmunkával. A Szállás.hu nemrégiben napvilágot látott felmérésében a válaszadók több mint fele elismerte, hogy ránéz munkahelyi levelezésére nyaralás alatt. A kutatásban részt vevők visszajelzései szerint a pihenésre indulók 58 százalékánál volt már arra példa, hogy főnöke, ügyfele vagy üzleti partnere kereste őt telefonon vagy e-mailben a szabadsága alatt. Talán nem véletlen, hogy a nyaralási szezon végén mindig megugrik az új munkát keresők száma: a vakációja alatt sok dolgozó ismeri fel, hogy már nem motivált, és nem akar hosszú távon tervezni a munkahelyén. A szabadság stresszmentes napjai után pedig hatalmas kontraszt lehet a munkatársak helyettesítésével és az év eleji pörgéssel járó extra nehézség.
Veszélyes, ha ellustulunk a nyaralás alatt
Veszélyes az egészségre, ha a szabadság alatt felhagyunk a jól megszokott mindennapi testmozgással, különösen, ha nem vagyunk már fiatalok. Míg az egyetemista korú fiataloknál pár hetes kihagyás után elég néhány napnyi megszokott sportolás, hogy a korábbi, normális vércukor- és koleszterinértékekhez visszatérjenek, de az idősebb korcsoportoknál ez nehezebben megy. A vizsgálatban részt vevőknél kéthetes teljes semmittevés után igen előnytelen anyagcsere-változások jelentkeztek: emelkedett a vércukorszint, csökkent az inzulinérzékenység, romlottak a koleszterinmutatók, csökkent a lábizmok tömege, nőtt a has. Ráadásul a tesztszemélyek közül néhányan már nem tudtak visszatérni a korábbi mozgásszintjükre, és a kedvezőtlen tünetek még 14 nap intenzív mozgás után sem tűntek el.