Rendszeres hétvégi munka? Felejtsük el!

Hétvégén is dolgoznia kell? Mindenkivel előfordul, és ha nem rendszeres a dolog, ezzel nincs is komoly gond. Ha azonban nem csak egyszer-egyszer kell feláldozni a pihenőidőt, ideje elgondolkodni.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Boldog munkavállalók, kedves főnökök, korrekt bérek, lojalitás, mosolygós munkanapok, és a heti feladatok mindig elkészülnek határidőre. Ez egy ideális munkahely, lenne… Sajnos leggyakrabban fikciónak tűnik, és ha csak az utolsó pontot vesszük, megdőlni látszik az idilli kép: a hétvégi túlóra lassan általános elvárás. Valójában akkor is nagyon rossz ötlet bevállalni, ha van lehetőségünk döntést hozni e kérdésben – mondjuk szabadúszóként vagy vállalkozóként.

Ezzel töltik a sikeres emberek a szabadidejüket
Az emberek nagy része hajlamos rá, hogy amikor végre a kötelezettségei végére ér, lejár a munkaidő, megvan a mosás, akkor nem csinál mást, mint a tévét bambulja, vagy féktelen bulikba veti bele magát – vérmérséklettől függően. Rossz ötlet. Már akkor, ha valódi sikerre vágyunk. Gondoljon bele, mivel töltötte az estéket az elmúlt héten? Vagy mit csinált a múlt hétvégén? Ha igazán nagyot álmodunk, fontos, hogy a munkán kívüli időnkkel is tudatosan bánjunk.
A hatályos szabályozás értelmében a cég érdekeiben elrendelt plusz munka, túlóra nem haladhatja meg az évi 250 órát, és a rendkívüli munkavégzésért jár a bérpótlék. Ez bizonyos esetben akár 100 százalékos is lehet. Ha a heti pihenőnapot érinti a túlóra, akkor jár a dupla pénz. Ha szabadnap jár cserébe, akkor 50 százalék a bérpótlék. A vasárnapi munkavégzés a pihenőnap terhére történik, ezt a törvény külön szabályozza, vasárnapi pótlékkal, szabadnappal. (Hogy kinek jár pénz, arról itt olvashat.) Fontos, hogy a munkaidő keretein felül végzendő munka nem tervezhető előre, hiszen a lényeg, hogy csak akkor rendelhető el, ha előre nem látható körülmény miatt torlódtak fel a határidős feladatok. Például hirtelen beesett egy nagyobb megrendelés, kiszállítás, be kell adni határidőre egy pályázatot.

Elvileg sohasem lehet aránytalanul hosszú vagy túlzottan terhelő a munkatárs privát élete szempontjából (családi programok, egyéb elfoglaltságok). De tegyük a szívünkre a kezünket, ki mer nemet mondani rendszeresen a plusz munkára a főnöknek? Ráadásul a technológia fejlődésével a legtöbb munkakörben tényleg bárhonnan és bármikor dolgozhatunk – ez sok szempontból előny, de éppígy lehet hátrány is.

Az emberek nagy része úgy gondolja, még mindig kisebb a stressz, ha inkább a hétvégén is nekiül kicsit a feltorlódott feladatoknak, mint ha azon szorong, mi minden várja később. Ez bizonyos, mondhatni krízishelyzetekben valóban igaz lehet, de semmiképpen nem érdemes rendszert csinálni belőle. Ha rendszeresen beáldozzuk a hétvégéinket, hogy utolérjük magunkat, lassan belecsúszunk a frusztráltság mély gödrébe. (Az otthoni munka egyébként életstílusként is csak akkor működik, felállítunk szabályokat magunk számára, amelyeket be is tartunk.)

Kép: Flickr/BenMcLeod

A túlzott túlórázás káros az egészségre, ezt már régóta tudjuk. A vele járó plusz bevétel (már ha van) egy idő után nem jelent motivációt. Ha rendszeresen sérül a feltöltődésre, családra szánt privát idő, a munkatárs frusztrált, ingerült lesz. Az eleinte izgalmasnak tűnő plusz projekt csak plusz teherként nyomja a vállunkat. De stresszforrás a családdal töltött idő hiánya, a felborult életritmus is. A folyamatos fáradtság miatt jönnek a koncentrálási nehézségek, a kialvatlanság, és szépen lassan a kiégés gyakori tünetei. Ha már egyéb fizikai tüneteket is észlelünk, például gyors, jelentős fogyás, gyakori fejfájás, szívdobogás stb., érdemes orvoshoz fordulni, de mindenekelőtt változtatni a körülményeken. Ez a cégvezetésnek is érdeke, hiszen ha betegség miatt kiesik a munkából az alkalmazott, azzal sokat veszíthet a vállalat. És akkor még a fluktuáció, az elvándorlás hatásait nem is említettünk, pedig sokszor ez a vége a túlzott elvárásoknak. Erről korábban már írtunk bővebben.

A minőségi szabadidő, a kikapcsolódás lehetősége, az elegendő pihenőidő mindenkinek jár, ez nem kérdéses. Bár a törvény lehetőséget ad kiskapukra, nem érdemes ezzel élni, hiszen kiegyensúlyozott, kipihent munkatársakkal lehet csak hatékony munkát végezni – a munkanapokon legalább. Ha hagyunk időt a pihenésre, feltöltődésre, a hét többi napján kisebb eséllyel lesz panasz a termelékenységre.

A kulcs ugyanis a termelékenység növelése lenne, de ennek nem biztos, hogy az állandó munka tesz a legjobbat. Valójában ahhoz, hogy eredményesen, de fenntartható módon dolgozzunk, szükség van (ha más nem teszi meg, magunk által felállított) határokra.

Meg kell szabnunk, hogy mi az az idő, amit tényleg magunkra, a családunkra kell fordítanunk ahhoz, hogy kiegyensúlyozottak és elégedettek maradjunk. Hogy elkerüljük a rendszeres hétvégi munkát, foglalkozzunk inkább azzal, hogy hogyan növelhetjük a hatékonyságunkat munkaidőben!

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo