Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Piac & Profit Konferencia Központ által szervezett Cégvezetők Csúcstalálkozója – 2020 rendezvényen a gazdaságvédelmi akcióterv részleteiről beszélt. Az első fázisban, március és április között bizonyos területek támogatásáról, különböző adók és járulékok fizetésének halasztásáról vagy eltörléséről születtek döntések. A 2020 áprilisában indult második fázis öt területre koncentrál, az itt meghozott intézkedések értéke összességében meghaladja a 9200 milliárd forintot 2020 és 2022 között.
1. A munkahelyek megőrzése érdekében 380 milliárd forint értékben indultak programok. A foglalkoztatás költségeinek támogatják; a rövidített munkaidő, a Kurzarbeit támogatásának bevezetése volt. Jelenleg közel 180 ezer ember vesz részt a programban, többször változtattak a feltételeken a beérkező észrevételek alapján. Adminisztratív intézkedéseket is bevezettek a munkaszervezés rugalmasabbá tétele érdekében, például az igénybe vehető munkaidőkeretet két évesre hosszabbították, ami érdemben segíti a vállalatokat. Emellett a vállalkozások tájékoztatására koncentrálnak, és életbe lépett egy sor adókönnyítés és adminisztrációs egyszerűsítés is.
2. Ezzel párhuzamosan a munkahelyteremtést 804 milliárd forinttal támogatják 2020 és 2022 között. Ebben oktatási és képzési támogatások is szerepet kaptak; a digitális, informatikai tudás fejlesztése érdekében indított alapképzésre 64 ezren jelentkeztek, 34 ezer ember meg is kezdte a tanulmányokat. A cél az, hogy ők a tanfolyam végén a résztvevők hasznos alapismeretekkel rendelkezzenek.
Különböző vállalkozás- és iparfejlesztési programokat indítottak, és támogatják azokat a vállalatokat, amelyek a jelenlegi helyzetben sem halasztják el beruházásaikat. Ez rendkívül népszerű a mikro- és kisvállalatok, valamint a közepes és nagyvállalatok körében is, többször kellett emelni az elérhető kereten.
Az Európai Uniótól épp a napokban érkezett meg az engedély arra, hogy 800 ezer euró fölötti támogatásokat is adhasson a kormány a nagyberuházásokhoz. Így a jövőben már 5 milliárd forint állami támogatás is elérhető lesz, amennyiben a beruházás értéke eléri a 10 milliárd forintot - az ezzel kapcsolatos kiírások néhány héten belül megjelennek.Kutatás-fejlesztési és innovációs programokat is támogatnak, ezek kezdetben a koronavírussal kapcsolatos kutatásokhoz kapcsolódtak.
A miniszter megemlítette az egyetemisták számára hozott intézkedéseket: az 500 ezer forintos összegű új Diákhitel Plusz konstrukciót emelte ki.
3. A kiemelt ágazatok megerősítése érdekében 2564 milliárd forintnyi beruházást és fejlesztést valósítanak meg 2020 és 2022 között. Az érintett ágazatok a turizmus, a film- és dizájnipar, az egészségipar, az élelmiszeripar és mezőgazdaság, az építőipar valamint a közlekedés és logisztika.
4. A vállalkozások számára 2416 milliárd forintnyi kedvezményes hitel-és tőkeforrást biztosítanak a Magyar Nemzeti Bank, az MFB és a KAVOSZ konstrukcióin keresztül.
5. A családok és nyugdíjasok védelmére 235 milliárd forintot fordítanak 2020 és 2022 között, ide a egyebek közt a 13. havi nyugdíj fokozatos visszavezetését, családtámogatásra vonatkozó könnyítéseket sorolt a miniszter.
Az eredmények
A foglalkoztatási helyzetkép javul, az elmúlt héten már csökkent a regisztrált álláskeresők száma - többen kerültek ki a regisztráltak közül, mint ahányan bekerültek. Ennek nem adminisztratív okai vannak, az érintettek többsége valóban állást talált - mondta a miniszter.
A KSH is létrehozott egy módszertant a koronavírus gazdasági hatásainak mérésére. Megnézték, kiket érintett leginkább a járványhelyzet gazdasági értelemben - a miniszter szerint jól látszik, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv éppen azokra a csoportokra és területekre fókuszál, amelyek leginkább rászorulnak a támogatásra. Az eddigi és tervezett intézkedéseknek köszönhetően 1 271 631 magyar részesülhet munkaerőpiaci vagy képzési támogatásban - összegezte a miniszter.
A munkahelyvédelmi bértámogatásra 12 ezer vállalat jelentkezett, az érintett munkavállalók száma meghaladja a 178 ezret, a teljes támogatási igény nettó 29,5 milliárd forint. Augusztus 31-ig lehet jelentkezni a 3 hónapra igénybe vehető támogatásért, de ha szükséges, meg fogják hosszabbítani a határidőt, erre rendelkezésre állnak a források - mondta Palkovics László. A legnagyobb számban mikorvállalatok jelentek meg az igénylők között.
A kutatás-fejlesztésben dolgozók bértámogatását 884 vállalat igényelte eddig 16 302 fő vonatkozásában, ami 12,5 milliárd forintos támogatási igényt jelent.
Emellett a munkahelyek létrehozására hirdetett pályázatnak köszönhetően több mint 73 ezer új munkahely születhet rövid távon, ebből nagyjából 20 ezer már meg is valósult.
A regisztrált álláskeresők közül több mint 170 ezer fő részesült pénzbeli ellátásban, a közfoglalkoztatásban pedig 88 ezernél több fő vesz részt - ez 200 ezer főig bővíthető.
A magyar, high-tech és zöld vállalatok támogatására (amely mikrovállalatok és kkv-k számára érhető el) szánt 50 milliárdos keretet gyorsan "túligényelték" a cégek, ezért 100 milliárd forintra emelték a keretösszeget. A vállalat struktúraváltását célzó támogatásokra összesen 5436 pályázat érkezett be eddig, 193 milliárd forint volumenű beruházáshoz összesen 128 milliárd forint támogatást igényeltek a cégek. Az átlagos támogatási intenzitás 66 százalékos.
Hasonló támogatási forma, de a közepes- és nagyvállalatok számára érhető el a versenyképességi támogatás, amelynek első változatában 800 ezer euró (mintegy 280 millió forint) a támogatási plafon (ennek emelését hagyta most jóvá az Európai Bizottság 5 milliárd forintig). 806 kérelem érkezett be eddig, 376,75 milliárd forint értékű beruházáshoz 178,6 milliárd forint támogatást igényeltek a vállalatok. Ez 143 620 fő munkahelyének megtartásához járult hozzá a miniszter szavai szerint.
Jöhet egy második hullám - de már felkészültebbek vagyunk
A programok megfelelő méretűek és kiegyensúlyozottak, célt értek - összegzett Palkovics László. Bár a pandémiás helyzet Európában a megnyugvás irányába halad, azért ne gondolja senki, hogy a járvány véget ért - mondta a miniszter. A kutatások szerint ez a vírus velünk marad, a vakcina megszületéséig bármikor megjelenhet; a környező országok tapasztalatai alapján a lazítások után is megjelenhetnek új gócok. Egy másfajta védekezésre van most szükség, aminek egyik eleme a mérés, így tovább folytatják a teszteléseket. Ősszel jöhet egy második hullám, de most már pontosan tudjuk, hogyan kell beavatkozni, reagálni és mostanra megvannak a szükséges eszközök és a szükséges tudás is mindehhez - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Piac & Profit Konferencia Központ által szervezett Cégvezetők Csúcstalálkozója – 2020 rendezvényen.