A gyors társadalmi-technológiai változások miatt a munkavállalóknak ma már nem elegendő egyszer elsajátítaniuk a szakmájukat. Fontos megtanulni az alapokat, de a képzés nem ér véget az iskolarendszerből való kilépéssel, hiszen a világ fejlődése sem áll meg ezzel. Dr. Dobay Péter, a Perfekt Zrt. szakértője szerint a piacképes, rendszeresen frissített tudás elengedhetetlen, hiszen ma már a legegyszerűbb irodai alkalmazások is gyakran frissülnek, nem is beszélve az ennél komplexebb területekről, például az adózási szabályok változásáról. Miért érdemes magunkat folyamatosan képezni? Íme, a képzési szakember érvei az élethosszig tartó tanulás mellett.
Új oldalunkat ismerhetjük meg
A szakmánkban eltöltött évek vagy évtizedek alatt hajlamosak vagyunk túlzottan egy területre fókuszálni. Azzal, hogy visszatérünk az iskolapadba, számos rejtett kompetenciára derülhet fény. Így a kiváló nyelvérzékre, magabiztos előadói készségekre, de akár a technológiai újítások iránti fogékonyságunkra is. Érdemes tehát maximális nyitottsággal keresni az új kihívásokat.
Nagyobb rálátásunk lesz a lehetőségeinkre
Sokakkal előforduló probléma, hogy mélyen beletemetkeznek munkájukba, és teljesen elzárkóznak a külső környezettől. Azzal, hogy ismét képezzük magunkat, nemcsak tudásunkat frissíthetjük fel, hanem új élményekkel gazdagodhatunk. Kitárul előttünk a világ, megismerhetjük az aktuális piaci trendeket szakmai és munkaerő-piaci szempontból egyaránt.
Jobban megismerhetjük az elvárásokat is
A folyamatos tanulás modellje mindenkit arra ösztökél, hogy figyelemmel kövesse az aktuális munkaerő-piaci trendeket, ezáltal lépést tartva a szakmai elvárásokkal. Még a legjobb szakembereknek is szükségük van arra, hogy időről-időre bővítsék ismereteiket, akár egy új szabályozás vagy éppen egy forradalmi szoftver megismerésével. A piaci trendek ismeretében pedig sokkal nagyobb mozgásterünk lesz szakmai ambícióink kibontakoztatására. „Az egymásra épülő közgazdasági szakképesítések például kitűnően tervezhető karrierlehetőséget jelentenek” – hangsúlyozza a szakember.
A tudásból fakadó önbizalom nemcsak szakmai teljesítményünkre van pozitív hatással, hanem önértékelésünk szempontjából is különösen fontos. A szakmai hozzáértéssel járó munkahelyi presztízs komoly motivációs tényezőt jelent a mindennapokban, az ebből fakadó sikerélmény pedig újabb kihívások keresésére ösztönöz bennünket.
Növeli elhelyezkedési esélyeinket
A gazdasági változásokhoz a munkavállalóknak is alkalmazkodniuk kell, és minél hatékonyabban teszi ezt valaki, annál nagyobb előnyt szerez másokkal szemben a munkaerőpiacon. Bármikor érdemes például elgondolkodni OKJ-s képzésen, hiszen ezekkel új szakmát is tanulhatunk, de az egymásra épülő tanfolyamok kiváló lehetőséget jelentenek arra is, hogy tovább specializálódjunk szakterületünkön. Az állandó munkaerőhiány és a hiányszakmák miatt pedig még nagyobb a kereslet a jó szakemberek iránt. Dr. Dobay Péter, a Perfekt képzési szakembere szerint egy új szakképzés elvégzése nemcsak a munkaerőpiacon növeli a munkavállaló értékét, hanem sikerélményt is ad, amely szintén növeli az elhelyezkedési lehetőségeket.