Kinek és mire jó az olcsó hitel?

A jegybank által indított Növekedési Hitelprogram elsősorban a kkv-k finanszírozási igényeire szolgál megoldással, azonban nem mindegy milyen cég milyen céllal veszi igénybe az olcsó forrást. Adunk néhány tippet mire jó, és mire nem az nhp.

Kép: Pixabay

A Növekedési Hitelprogram (nhp) elsődleges szándéka a kkv-k hitelezésének élénkítése. A kétszintű bankrendszerből adódóan azonban az MNB közvetlenül nem hitelezi a vállalkozásokat, a programot kereskedelmi bankok, pénzügyi vállalkozások „közvetítik”. Fontos látni, hogy a hitelezés kockázatát alapvetően a közvetítőrendszer viseli, ezért cserébe legfeljebb 2,5 százalékos kamatot számíthatnak fel a kkv-k felé. Ez a kamat az ügyletben rejlő kockázat felvállalásának ellenértéke, ha azonban az ügyletet a „közvetítők” kockázatosnak ítélik, kevésnek bizonyulhat. (Most kell élni a lehetőséggel, mert december 31-én lezárják az nhp második lépcsőjét.)

Az összefüggés általánosságban korlátozza, mi kerülhet be a program kosarába: eleve csak az, ami a finanszírozónak 2,5 százalékos kamatért megéri. Természetesen nem kizárólag az árazáson, az üzletpolitikán is múlik, hogy egy-egy bank milyen ügyleteket finanszíroz és milyeneket nem. Ennek fényében a program idei változásainak hatásvizsgálatánál nem csak azt kell megítélnünk, hogy a bővítés jó-e a kkv-knak - erre a válasz gyakorlatilag mindig pozitív, hiszen a lehetőségek bővülnek - hanem azt is, megéri-e részvétel a finanszírozóknak – figyelmeztet a Reconcept blog legfrissebb bejegyzésében.

A Növekedési Hitelprogram keretei adottak, de azokon belül a finanszírozó bank dönti el a feltételeket, többek között olyan lényeges paramétereket is, mint az ügylet lejárata (a maximális 10, vagy 3 éven belül), a hitel biztosítéki rendszere, illetve a törlesztés ütemezése. Érdemes tehát döntés előtt több ajánlatot is begyűjteni.

Faktoringra nem az igazi

A Magyar Faktoring Szövetség információja szerint a faktorálás ára egy 30 napos futamidejű ügyletnél nagyságrendileg 0,3-2%. Évesítve ez 3,7-26%, vagyis messze meghaladja az NHP ügyletekre vonatkozó 2,5 százalékos kamatplafont. Ebből következik, hogy a finanszírozóknak valójában nem éri meg a Növekedési Hitelprogramot ilyen típusú ügyletek finanszírozására igénybe venni, azaz ettől a termékvonaltól nem várhatjuk a program jelentős felpörgetését.

Milliókat spórolhatunk az „ingyen hitel” változásával
A MNB Növekedési Hitelprogramját alacsony, 2,5%-os kamata miatt korábban is „ingyen hitelként” emlegették a cégek. Június 30-tól továbbkönnyítettek a hitel feltételein, ami még olcsóbb finanszírozást jelent.
Új cégeknek jó kezdőlökés lehet

Nagyobb hatással bírhat viszont az a júliustól életbe lépett változtatás, amely az új alapítású cégek számára is lehetővé teszi a hitelfelvételt. Nem kizárt, hogy ez a lehetőség az újonnan induló zöldmezős beruházások számára is segítség lehet, noha általában ezek az ügyletek jellemzően magasabb kockázatúak, mint azt a fent is említett 2,5 százalékos marzs ellentételezni tudná. Strukturálisan azonban ez mindenképpen könnyítés: lehetővé válik például NHP alapon finanszírozni azt az üzleti helyzetet, mikor egy cégcsoport új üzletágat, tevékenységet kíván indítani, és erre egy új társaságot hoz létre.

A Piac & Profit szakértője segít felkészülnünk, hogy nagyobb eséllyel lehessen sikeres a hitelkérelem!

Kereskedelmi ingatlanok finanszírozása a nyerő ötlet

Korábban írtunk a kereskedelmi ingatlanok bérbeadási célú megvásárlásának refinanszírozásáról, illetve arról, hogy ez a lehetőség bizonyos megkötésekkel szeptembertől már az átalakításokra, felújításokra is vonatkozik. Továbbra is az a véleményünk, ezek a lehetőségek lehetnek igazán vonzóak a kkv-k és befektetők számára. A bedőlt banki hitelekhez kapcsolódó ingatlanok megvásárlásának finanszírozása immár az NHP segítségével is lehetséges.

Az árazási korlát ugyan azt mondatná velünk, hogy ezek az ingatlanügyletek annál valószínűleg kockázatosabbak, mintsem 2,5 százalékos marzsért a bank felvállalja a finanszírozást, de van itt egy olyan tényező, ami miatt mégsem ez a véleményünk: a bank ugyanis az új ügylettel le tud zárni egy olyan problémás (ún. „workout” alatt lévő) finanszírozást, ami addig erőforrást és tőkét kötött le.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo