Kevesebb a hamis áru, de több a veszélyesebb

Kisebb visszaesést tapasztaltak az EU határainál lefoglalt áruk számában és értékében tavaly, míg a potenciálisan veszélyes termékek számában erőteljes növekedés történt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Itthon is harc indult a hamis élelmiszerek és más termékek ellen - kép: MTI

Összességében az EU vámhatóságai 36 millió hamisnak vélt vagy szellemi tulajdonjogokat sértő cikket foglaltak le, ami kevesebb, mint a 2012-ben lefoglalt 40 millió termék, emellett azok értéke is visszaesett 900 millió euróról 770 millióra, írja a securingindustry közlése alapján a hamisitasellen.hu.

Az igen nagyszámú, 87 ezer feltartóztatási eset tükrözi azt a tényt, hogy egyre többször – a tavalyi évben az esetek 72 százalékában – kisebb, postai úton vagy futárszolgálattal feladott küldeményekről van szó. A leggyakrabban feltartóztatott árucikkek az alábbiak: ruhanemű – az esetek 12 százaléka; gyógyszerek – 10 százalék; cigaretta – 9 százalék; csomagolóanyagok – 9 százalék; és végül játékok – 8 százalék.

A leginkább aggasztó statisztika a legutóbbi jelentésben az, hogy a vásárlók számára egészségügyi és biztonsági kockázatot jelentő tiltott áruk a lefoglalt termékek negyedét tették ki, ami az előző évi 13 százalékhoz képest jelentős növekedés. Az ebben a kategóriában szereplő termékek között voltak ételek és italok, testápolási cikkek, gyógyszerek, elektromos háztartási cikkek és játékok. A növekedés elsősorban a lefoglalt gyógyszeripari termékek mennyiségének köszönhető.

Adjuk el, mielőtt ellopják!
3D nyomtatás: a gyártóknak árulniuk kellene a termékdizájnt. A tervrajzok rejtegetése helyett a gyártóknak haladniuk kellene a korral és értékesíteniük kellene azokat – mielőtt ellopják.
„A szellemi tulajdonjogok védelme nem csak az európai fogyasztók egészsége és biztonsága miatt fontos, de támogatja a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést is az EU-ban.” mondta Algirdas Šemeta, az Európai Unió adóügyi, vámügyi, csalásellenes és számvevőszéki biztosa.

A vámhatóság által visszatartott árucikkeknél az esetek 92 százalékában vagy megsemmisítésre került sor, miután azok tulajdonosai és a jogbirtokosok megállapodtak vagy a jogosultak kezdeményeztek bírósági pereket a szellemi tulajdonjogok megsértésének megállapítására. A fennmaradó esetekben a termékeket kiadták, mivel a jogosultak nem reagáltak a vámhatóságok megkeresésére (5%), illetve a lefoglalt termékek eredetinek bizonyultak (3%).

Ami a lefoglalt áruk származási országait illeti, Kína ismét a legjelentősebb forrás, de a jelentés szerint voltak érdekes eltérések a termékkategóriák között. Egyiptom nagy forrása a hamis élelmiszereknek, Törökország a parfümöknek és kozmetikumoknak, Hongkong pedig az egyéb testápolási cikkeknek, mobiltelefonoknak, memóriakártyáknak, tintapatronoknak, és elektromos háztartási készülékeknek.

Szigorúbban védi a jövőben az EU a szellemi tulajdont
Az Európai Bizottság július 1-jén olyan cselekvési tervet vázolt fel, amely a szellemitulajdon-jogok Európai Unión belüli megsértésének kezelésére nézve javasol intézkedéseket. Ezt egészíti ki az a stratégia, amely a szellemitulajdon-jogok harmadik országokban történő érvényesítésére nézve határoz meg célkitűzéseket.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo