Miután tudjuk, hogy mindenkinek szüksége van honlapra, tisztában vagyunk vele, hogy mi kell egy új weboldal indításához, valamint azt is kitaláltuk, milyen domainnevet válasszunk, mi a további teendő? Cikksorozatunk a domainregisztráció témakörével folytatódik. Ennek is megvan a maga menete, de gyorsan és egyszerűen el tudjuk intézni, így még közelebb kerülünk a saját weboldalunkhoz.
Magyar domain regisztrációja
Magyarország internetes legfelső szintű tartománykódja a .hu. A magyar vállalkozások többsége ezt (is) használja. A megfelelő domainvégződés kiválasztása az oldalunk célcsoportjától és tevékenységi körétől függ. Mindenképpen érdemes ilyen domainnevet választani, ha magyar látogatókat várunk az oldalra, vagy ki szeretnénk fejezni, hogy magyar honlapról van szó. Ellenkező esetben válasszunk egyéb végződést!
A .hu domainregisztráció szabályokhoz van kötve, bármely regisztrátort választjuk, a regisztráció menete nem változik. Azzal lehet kicsit gyorsítani rajta, ha bankkártyás fizetést veszünk igénybe, úgy egyenlítjük ki a domain ellenértékét.
Nem magyar domain regisztrációja
Amennyiben nem .hu végződés mellett döntünk, lehetőségünk van még választani a nemzetközi fődomainek, nemzeti domainek, valamint szponzorált domainek közül céljainknak és célközönségünknek megfelelően.
A nemzeti fődomainek közé tartozik többek között a .com, amely eredetileg kereskedelmi vállalkozások számára jött létre a commercial szóból, vagy az .org domaint előszeretettel használják nonprofit szervezetek (organisation), a .info pedig tájékoztató jellegű oldalaknak készült elsősorban. Természetesen ezeket is használhatjuk nyugodtan, nincsenek megkötések.
A nemzeti fődomainek az egyes országok tartománykódjai. Ahogy Magyarországon ez a .hu, például Franciaországé a .fr, Németországé a .de vagy Olaszországé a .it. Adott ország célzása esetén érdemes ilyeneket választani. Viszont például Montenegró tartományneve a .me, melyet előszeretettel használnak személyes blogokhoz is, tehát bátran lehetünk kreatívak!
Léteznek ezeken kívül egyéb domainvégződések, melyek az ötletesebb névalkotást teszik lehetővé, és segíthetnek kifejezni, hogy milyen tevékenységi körbe tartozik vállalkozásunk. Számtalan ilyen végződés – többek között a .jobs, .mobi, .travel vagy .tech – közül választhatunk. Csak rajtunk és céljainkon múlik, hogy mely végződést vagy végződéseket választjuk domainnevünkhöz.
A regisztrációs folyamat időtartama nemzetközi domain nevek kapcsán általában 24 óra, de más esetben is maximum pár nap.
Domain átregisztrációja
Természetesen az is előfordul, hogy van már regisztrált domainünk, de valamilyen okból kifolyólag regisztrátort szeretnénk váltani. Lehet ez azért, mert nem vagyunk elégedettek a jelenlegi szolgáltatóval, esetleg kaptunk egy kedvezőbb ajánlatot, vagy a tárhelyünk másik szolgáltatónál van. Alapvetően érdemes eleve olyan regisztrátort keresni, akitől domaint és tárhelyet is tudunk igénybe venni, hiszen úgy talán könnyebb a kezelés, de ezt mindenki maga dönti el.
A domain vagy domainek – legyen szó .hu vagy egyéb végződésről – másik szolgáltatóhoz történő átregisztrációja az előzőekhez hasonló módon történik. Annyi különbséggel, hogy mikor az új regisztrátor keresőjébe beírjuk az átvinni kívánt domaint, ez foglalt státuszban lesz, ilyenkor természetesen az átregisztráció lehetősége jelenik meg a megrendelés helyett. Amennyiben minden rendben ment, általában 1-2 munkanap alatt átkerül a domain az új szolgáltatóhoz.
Ennyire egyszerű a domainregisztráció folyamata, mely még egy lépéssel közelebb visz minket a saját weboldalunkhoz. Sosincs késő belekezdeni!
Szerző:
Csapó Gergely
Rackhost Zrt. alapítója és vezérigazgatója