Hétszázmilliárd forint gondos, megértő gazdáját keresi

Egy közelmúltbeli pénzpiaci felmérés szerint közel negyvenezer hazai cég, közülük többnyire a legkisebb, egy-két fős vállalkozások tudnának még mintegy 700 milliárd forint hitelt igénybe venni, ám bizonyos okból mégsem teszik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eleinte a bankok maguk sem szenteltek túl nagy figyelmet a kkv-szektornak, de mára több hitelintézet kiszemelte magának a piacot. A hitelnyújtást ráadásul a monetáris irányítás és más gazdasági szereplők is ösztönzik. Mi tartja vissza a mikro vállalatokat a hitelfelvételtől, és hogyan juthatnak mégis hozzá egy nagyobb összegű hitelhez?

A mikrovállalatok nem tudják, és nem is hiszik, hogy hitelképesek, vagy nem találnának kezest – ez az egyik oka annak, hogy a legkisebb vállalkozások nem igényelnek hitelt, fejtette ki az Infó Rádiónak adott interjújában Takács Nikoletta, a Sberbank mikrovállalati vezetője. Másodsorban: miközben olcsó hitelekkel teli a piac, számukra nem az ár a legfontosabb tényező. A minél kevesebb adminisztráció, vagyis az igénylés egyszerűsége és a folyamat gyorsasága a mikro vállalkozásoknak fontosabb, mint az árazás, ismertette a szakértő.

Tényleg nem vagy hitelképes? Kép: PP

Utóbbi problémára több hitelintézet is megoldást kínál, ugyanis a legkisebb vállalkozások piaca  több százmilliárdos hitelpiaci lehetőség. A legtöbb kisvállalkozásnak nincs a birtokában nagy értékű gép vagy ingatlan, amit felajánlhatnának hitelbiztosítékként, sokszor a mikro vállalatok tulajdonosai csak a saját vagyonukat tudják felajánlani biztosítékként, amivel a családi ezüstöt kockáztatnák.  A bankoknak fontos, hogy a mikro vállalatok megfelelő biztosítékokat tudjanak felajánlani a hitelek mögé - fejtette ki Takács Nikoletta.

3 hiba, amit kerüljünk el a beruházási hitel felvételénél
A sikeres beruházás, és így a vállalkozás hosszú távú jövője sokszor múlik a szükséges források megteremtésén: mikor, milyen formában szerezzünk hozzá hitelt?
A Sberbank szakértője azt javasolja, a hitelfelvétel előtt három dologra mindenképpen szenteljenek figyelmet a kisvállalkozások. Ezek a következők: NAV, a KHR és a tőke. Vagyis: ne legyen adótartozásuk, a korábbi hiteleket rendszeresen törlesztve ne szerepeljenek a rossz adósok listáján, és végül működjenek eredményesen, tehát ne a tőkéjüket éljék fel. Ha ezeknek a kritériumoknak megfelelnek, egy jó üzleti terv birtokában jó esély mutatkozik a hitelre is, hiszen a bankok aránylag magas áteresztési képességgel bírnak.

A banki szakértő szerint a mikrovállalati ügyintézés sok tekintetben jobban hasonlít a lakossági, mint a nagyvállalati ügyfélkörre. Részben a volumen miatt, részben pedig a személyes kapcsolattartás miatt, ami szintén sajátja ennek a szektornak. Így előnyt élvez a piacon az a hitelintézet, aki szakszerűen tudja megszólítani a mikro vállalkozásokat, és - nem mellesleg - a „sok kicsi sokra megy” elvén nagyobb részt tud kihasítani a több százmilliárdos hitelpia

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo