A felmondás
A munkaviszonyt felmondással mind a munkáltató, mind a munkavállaló megszüntetheti. A felmondás egyoldalú nyilatkozat, amelyet a felmondó félnek kell közölnie a másik féllel. Ebből következik, hogy a felmondás érvényességéhez nem szükséges a másik fél általi elfogadás. Tehát nem akadálya a munkaviszony megszüntetésének, ha például a munkáltató a felmondást „nem fogadja el”.
A munkavállaló a felmondást nem köteles indokolni. Ha azonban a munkáltató mond fel, akkor a felmondásnak tartalmaznia kell a felmondás indokát. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. A felmondás indokolásának tényszerűnek, okszerűnek és valóságosnak kell lenni. A valótlan, vagy az üres, túl általános jellegű indokolás rendszerint a felmondás jogellenességéhez vezet.
Korlátozások védett korú munkavállalók esetén
Védett korú munkavállaló a nyugdíjasnak még nem minősülő dolgozó, a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül.Védett korban lévő munkavállaló esetén a dolgozó határozatlan idejű munkaviszonyát a munkáltató az általánoshoz képest szűkebb indokokkal szüntetheti meg. Az ilyen munkavállalónak a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával összefüggő okból csak akkor lehet felmondani, ha egyébként azonnali hatályú felmondásnak is helye lenne. Ha tehát a védett korú dolgozó a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, fel lehet neki mondani. Szintén felmondható a munkaviszonya, ha egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
A munkakör felajánlásánál a munkaszerződés szerinti munkahelyen lévő megfelelő munkaköröket kell figyelembe venni. Ha a munkahely a munkaszerződésben nem került rögzítésre, akkor a munkavállaló szokásos munkavégzési helye az irányadó. Ha a munkavállaló több telephelyen is foglalkoztatható, akkor a szóba jöhető munkaköröket az összes telephely tekintetében kell vizsgálni.
A munkaviszony megszüntetés egyéb lehetőségei
A védett korban lévő munkavállaló munkaviszonya azonnali hatályú felmondással is megszüntethető az általános szabályok szerint. E tekintetben a dolgozót további felmondási korlátozás nem védi meg.
A munkavállaló és a munkáltató közös megegyezéssel is megszüntethetik a munkaviszonyt, amely szintén nem esik korlátozás alá. A felmondással ellentétben a közös megegyezéses megszüntetés nem egyoldalú, ezért mindkét fél beleegyezése szükséges. Így sem a munkavállaló, sem a munkáltató nem köteles elfogadni a másik fél munkaviszony közös megegyezéses megszüntetésére vonatkozó ajánlatát.
Szerző:
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd