Mivel a tárgyalás, az alkudozás szinte mindennapos tevékenység, minden ember vérében kellene, hogy legyen valamilyen szinten. Éppen ezért megdöbbentő, milyen sok tárgyalás végződik legalább az egyik fél számára szuboptimális eredménnyel, vagy ami még rosszabb, eredmény nélkül.
A tárgyalás lényege, hogy a két fél valamiféle megállapodásra jusson. A legtöbb üzleti iskolában ugyan tanítanak tárgyalástechnikát, ám még azok is, akik tanulták, hajlamosak elfeledkezni a tanultakról, ha arra kerül a sor, hogy élőben kell bizonyítani. Az alábbi hat pont segít abban, hogy sikeres tárgyalásokat folytathasson nap, mint nap.
(A hatékony kommunikáció biztosítása az örök érvényű vezetői tippek között is szerepel.)
- Legyen célja. Furán hangzik, pedig nagyon lényeges, hogy legyen tiszta a cél, amiért tárgyalásokba bocsátkozik. Az nem elég, hogy a tárgyalás végén Ön nyerjen, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy mit és hogy nyer. A cél nem önmagában egy kinyilatkoztatás az elvárt eredményekről, hanem egy olyan pozíció, amely a tárgyalóasztal Ön által képviselt oldalán minden érintett számára elfogadható. Kérdezze meg a munkatársait, cégpartnereit, szerintük mi az eljövendő tárgyalás célja, mi a tárgyalással a cég célja és mi tenné őket boldoggá a tárgyalások eredményeképp. Meg fog lepődni, mennyire másképp látják mások a célokat, mint Ön. Mielőtt leülne a tárgyalóasztalhoz, alakítson ki egy belső konszenzuson alapuló strukturált célt, amellyel mindenki elégedett lesz. Enélkül komoly meglepetések érhetik a tárgyalások befejezése után.
- Koncentráljon az érdekekre, ne a pozícióira. Hiába a jól meghatározott és kidolgozott cél, ha olyan erős pozíciókra építi az elképzeléseit, amelyekkel nem rendelkezik, nem fog sikerülni elérni őket. Ha a tárgyalóterembe lépvén mindkét fél csak a saját céljait hajlandó szajkózni, hamar meg fognak rekedni a tárgyalások és egy tapodtat nem jutnak közelebb egymáshoz az érdekek. Ha olyan tárgyalóféllel hozza össze a sors, aki nem hajlandó kicsit sem engedni, mindig tartsa észben: könnyebb nekik egy megfelelő választ adni, ha tisztában vannak az Ön céljaival. Ha máshogy nem megy, szűkítse le az ellenfele válaszadási lehetőségeit az igenre és a nemre. Nem sokkal könnyebb nekik, ha csak két lehetőség közül kell választaniuk?
- Ragaszkodjon a tényekhez! Semmi sem lehet határozottabb, mint a számokkal alátámasztott vélemény, rengetegen mégis szubjektív pozíciókhoz ragaszkodnak a tárgyalások során. Az objektivitáshoz való ragaszkodás létfontosságú, ha sikeres tárgyalásokat akar folytatni. Nem támaszkodhat olyan érvekre, melyek nem megalapozottak. Legyenek határozott mérőeszközei, határozott célja és elképzelése, hogyan érheti el a meghatározott követelményrendszerben. Ha mindezt képes meghatározni és megértetni a tárgyalópartnerekkel is, nagyon erős tárgyalási pozícióba kerül.
- Határozza meg a szükséges minimumot. Találjon választ az alábbi kérdésre: mi az, ami még jobb, mintha nem sikerül egyáltalán megállapodásra jutniuk? Sokan hajlamosak egy efféle gondolatot gyorsan elhessegetni a fejükből, nem is gondolván arra, hogy a tárgyalások esetlen nem úgy alakulnak, ahogy ők elképzelték. Pedig sok tárgyalás épp azért reked meg, mert az egyik félnek egyszerűen nincs válasza a kialakult helyzetre. Legyen vele tisztában, mi az a szükséges minimum, ameddig még hajlandó elmenni, hogy ne rekedjen meg a tárgyalás? Ha nem szeretne ugyanis üres kézzel felállni az asztaltól, a legjobb, ha felkészül a végső válaszra.