A 3 dimenziós nyomtatás új lehetőségeit dolgozták ki az egyetem Berkeley-i részlegében. A hagyományos 3D eljérásnál régegről rétegre nyomtatnak, ami viszonylag lassú folyamat. A készített tárgy külső felületének minősége behatárolt és gyakran van szükség utólagos munkálatokra.
Az új módszernél a másolandó tárgyat először különböző szögekből fényképezik. Az egyes képeket vetítőberendezés rakja össze, majd a fénymintát folyékony, fényérzékeny rétegre juttatja, az pedig a kapott fénymintát követve szilárdul meg.
Attól függően, milyen az eredeti anyag, kinyomott másolata lehet akár 0.3 mm vékony, vagy lehet rendkívül vékony feülete, amellyel más tárgyakat be lehet burkolni. Kis tárgyakat így sokkal gyorsabban lehet előállítani, mint a korábbi módszerrel: így az amerikai kutatók Rodin A gondolkodó című híres szobrának másolatát kevesebb,mint egy perc alatt nyomtatták ki.
A módszer kiválóan alkalmas lehet a páciens testére szabott implantátumok, vagy a légiközlekedésben használt alkatrészek előállítására.
(Forrás: dpa)