Zombiktól tart az OECD - és nem alaptalanul

Világszerte cégek ezrei felett lebeg Damoklész kardjaként magas eladósodottságuk, amelynek kamatai már meghaladják bevételeiket, ezek az ún. zombik az OECD szerint komoly veszélyt jelenthetnek – és egyre többen lesznek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem véletlenül kísérte nagy érdeklődés az Egyesült Államok jegybanki szerepét betöltő FED legutóbbi kamatemelését és várják sokan az Európai Központi Bank (EKB) legközelebbi ülését is. Amikor a jegybankok kamatot emelnek, akkor nemcsak a lakáshitelek kamatai mennek fel, világszerte sok ezer cég kerülhet nehéz helyzetbe. Az emelkedő kamatok ugyanis az ún. zombi-cégeknél azt eredményezhetik, hogy egyszerűen képtelenek lesznek teljesíteni kötelezettségeiket, mivel a hitelek törlesztői és az adókötelezettségeik meghaladják árbevételüket.

Közgazdasági nonszensz – mondhatnánk, - de a gyakorlatban az ilyen zombi-cégek száma meredeken emelkedett a 2008-as pénzügyi válság óta, Chris Watling, a londoni Longview Economics kutatója szerint jelenleg az Egyesült Államok cégeinek 12 százaléka ebbe a kategóriába tartozik. A helyzet azonban nem csak Amerikában riasztó: 18 országot vizsgáltak meg a Longwiew kutatói, és úgy találták hogy átlagosan a vállalatok 9 százaléka minősíthető zombinak.

4 tipp, amivel biztosra mehet céges hitelfelvételnél!
Legyen szó bármilyen beruházásról – ingatlanfejlesztésről vagy akár termelőeszköz beszerzéséről – egy dolog minden esetben kritikus: a szükséges forrás rendelkezésre állása, időben. Hogyan menjünk biztosra a hitelfelvételkor? Ezekre figyeljük, mielőtt belevágunk a tervezett beruházásba.
A jelenség veszélyeire az OECD is felhívta a figyelmet: elemzésében a legfejlettebb ipari államokat tömörítő szervezet szakértő elsősorban a bankokat nevezték meg, mint a zombilufi felfúvódásának okait: a pénzintézetek ugyanis jobbnak tartják inkább újabb kamatokkal finanszírozni az egyébként fizetésképtelen adós cégeket, mintsem lezárni a rossz hiteleket.

Európában az OECD szerint mindenekelőtt a mediterrán országok fertőzöttek: a szervezet szerint Olaszországban a vállalatokhoz kihelyezett hitelek 19 százaléka zombicégek finanszírozására szolgál, Spanyolországban ez 16, míg a legfertőzöttebb Görögországban 28 százalék. A zombikat egyébként a kormányok is előszeretettel tartják életben, hiszen ezeknek a cégeknek a bedőlésével jelentősen megugorhatna a munkanélküliség. A gond azonban ott van, hogy azok a hitelek, amelyek a zombikhoz kerülnek, hiányoznak azoknak a vállalatoknak, amelyek érdemi tevékenységet végezhetnének, így a gazdasági növekedést is lassítják. Ráadásul az alacsony európai kamatkörnyezet sem tarthat örökké, így előbb-utóbb a zombiapokalipszis mindenképpen bekövetkezik.

Magyarországon sem fényes a helyzet: jelentős, mintegy 600 milliárdosra tehető a nemteljesítő vállalati kintlévőség mértéke a Magyar Nemzeti Bank nyári adatai szerint.

Gátat szabnak a kintlévőségek a magyar vállalatok bővítési terveinek
A vállalati szektor folyamatosan küzd a késedelmes fizetés okozta nehézségekkel, és a kintlévőségek mértéke Magyarországon növekvő tendenciát mutat – derül ki az Intrum Justitia felméréséből. A nemzetközi kutatás eredményei szerint a megkérdezett hazai cégek egynegyede a munkaerő-elbocsátást sem tartja kizártnak, ha a kritikus szintet eléri kintlévőségük mértéke.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo