Újra terjed az ingatlanlízing

A kilencvenes évek elejétől nálunk is beindult lízing, ám mint ingatlanfinanszírozási forma - a kiszámíthatatlan piac okozta túl sok kockázati tényező miatt - néhány év után visszaszorult. Napjainkban azonban ismét a felfutás jeleként értékelhető, hogy miután két-három éve néhány tőkeerős cég és bank is beszállt az üzletágba, nemcsak az ipari, kereskedelmi és egyéb ingatlanlízing-ügyletek száma nőtt meg számottevően, hanem mint lakásszerzési megoldás is megjelent a kínálatban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lízingelési technika – igaz, a jelenleginél jóval egyszerűbb formája – Amerikából indult el még az 1870-es években, és a második világháborút követően mind nagyobb teret nyert a fejlődésnek indult nyugat-európai gazdaságokban. Ez az elsősorban vállalkozások számára kitalált hitelkonstrukció ugyanis akár személy- és haszongépjárművek, gépek, berendezések, szállítóeszközök és nem utolsósorban iroda-, illetve ipari, kereskedelemi és egyéb ingatlanok megszerzéséhez is előnyös, hiszen a hiányzó tőke így nem akadálya egy kezdő cég beindításának, vagy a további beruházásoknak, fejlesztéseknek.

Előzmények
A lízingelés szabályozása az Egyesült Államokban és a nyugat-európai országokban eltérő: ez utóbbi területen többnyire pénzügyi tevékenységként kezelik, ezért szigorú feltételekhez kötik. Jellemző, hogy a lízingcégeknek megfelelő banki háttérrel kell rendelkezniük, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy szakosodott pénzintézet, esetleg egy banki leányvállalat, nemritkán maga a bank foglalkozik lízingszolgáltatással. Számukra a törvények szigorú pénzügyi feltételeket írnak elő, míg a valamilyen eszközt lízingelőnek a jogszabályok komoly adókedvezményeket biztosítanak.
Az ingatlanlízing Magyarországon a nyolcvanas évek végén, kilencvenes évek elején kezdett elterjedni, majd néhány éves jelenlét után visszaszorult. Ennek okát a szakemberek elsősorban az akkori bizonytalan piacban, a túl sok kockázati tényezőben (magas infláció, a szinte évente változó hazai szabályozás, túl sok megkötés) látják.

Bővülő hazai kínálat
Fordulópontot jelenthet a hazai piacon, hogy néhány éve több bank és tőkeerős cég (Bank Austria Creditanstalt Leasing Hungary Rt, a Raiffeisen és a Daewoo bank, az Immotrade, az Axon Kft. stb.) is beszállt a területre, és kínál hasonlóan sokrétű szolgáltatást, kezdve az optimális itthoni vagy külföldi telephely megkeresésétől a lízingelő cégre „szabott” refinanszírozási feltételek kidolgozásán, a teljes szerződéses lízing-futamidő alatti ingatlan üzemeltetésen át egészen az adó- és jogi kérdések megoldásáig.
Ezen társaságok többsége az elmúlt években az egyéb lízingtárgyak mellett jelentős számú - nagy értékű irodaházra, szállodára, ipari és egyéb ingatlanra – kötött meg ügyletet. A piacvezető Bank Austri Creditanstalt Leasing Hungary Rt. például cégeknek kínált finanszírozási konstrukciócsomagjában euróbázisú, de a mindenkori árfolyamon átváltott, (maximum 10-15 éves futamidő és 30%-os előlegfizetés mellett) forintban fizetendő havi részletű lízinglehetőséget ajánl, amely lehet változó és fix kamatlábú, a lízingtechnika pedig operatív és pénzügyi. Az operatív lízing (ún. maradványértékes modell) esetében az ingatlan egészen a szerződéses futamidő végéig a lízingbeadó állóeszközei között kerül aktiválásra, és csak a végén megy át a lízingbevevő tulajdonába, aki viszont a teljes futamidő alatt használhatja korlátlanul: az általa nem használt területekre akár további bérleti szerződéseket is köthet. A pénzügyi lízing (maradványérték nélküli modell) esetében pedig a lízingelt objektum a szerződés lejártáig mint saját beruházás a lízingbevevő eszközei között szerepel, de jogilag a (a szerződéses futamidő végéig, illetve az utolsó részlet kifizetéséig) a lízingbeadó a tulajdonos. Ennek folytán a lízingelő cégnek adójogilag megvan az a lehetősége, hogy az amortizációt és a finanszírozásból adódó kamatterheket nyereségcsökkentő tételként elszámolja.

Szövetségi adatok
S hogy mennyire nő az igény az ingatlanlízing finanszírozási konstrukciók iránt, jelzik a Magyar Lízingszövetség adatai: amíg például 1997-ben a lízingpiaci 137 486 millió forintos összforgalomból csupán 4084 milliót tett ki az ingatlan, tavaly már a 410 531 milliós összforgalomból 34 864 millióval részesedett.

Mafit ajánlat
Az ingatlanfinanszírozás ezen módja iránti egyre növekvő igényt ismerte fel a Magyar Ingatlanfinanszírozási (Mafit) Rt. is, amikor közel egy éve – Magyarországon elsőként - lakásvásárlók részére dolgozott ki hasonló finanszírozási módot. A cég elsősorban annak a vásárlói rétegeknek ajánl jelzálogkölcsönt, valamint lakáslízing lehetőséget, akik kiszorultak a kedvezményes lakáshitelek, illetve (a szigorú banki feltételek, például a jövedelemigazolás hiánya stb. miatt) az egyéb - a kereskedelmi bankok által kínált – piaci alapú jelzálogkölcsönök felvételéből. Szolgáltatásuk alapja, hogy a cég szakemberei az ügyfél által kiválasztott lakóingatlan értékét értékbecslővel megvizsgáltatva, annak 60%-áig nyújtanak klasszikus jelzáloghitelt, vagy lízingmegoldást. Ez utóbbi lényege, hogy az érintett lakást a Mafit Rt. vásárolja meg a család helyett, és mindaddig a cég nevén marad, ameddig a vevő ki nem egyenlíti az utolsó törlesztő részletet. A társaság a legtöbb banktól eltérően a jelzáloghitel-kihelyezés vagy a lakáslízing-ügylet megkötése előtt nem vizsgálja az ügyfél jövedelmi helyzetét, csupán a lakóingatlan értékét veszi figyelembe, ami jelentősen felgyorsítja az ügyletmenetet. Tehát nem kér jövedelemigazolást: magánszemélyek esetében elegendő a személyi igazolvány és a lakcímkártya, a cégeknek pedig az alapító okirat mellett az alapszabályt, vagy a társasági szerződést, a cégbírósági bejegyzés hiteles másolatát, valamint friss cégkivonatot és mérlegbeszámolót kell bemutatni.

További feltételek
Ugyancsak feltétel még, hogy a hiteltkérő, lakást lízingbe vevő nyisson a cég mögött refinanszírozóként álló Raiffeisen Banknál folyószámlát, és azon óvadékként hat havi törlesztő részletet helyezzen el. Ez az összeg - amely kamatozik - a futamidő utolsó periódusában kerül jóváírásra. A jelenlegi induló kamatok a cégnél lakáslízing esetén forintban évi 16,45% (euróban 10,95%), míg jelzálog alapú lakáshitel felvételekor forintra kivetítve 16,95% (euróban pedig évi 11,55%). Ezen kívül még havi 0,10% kezelési, és egyszeri 2,00% szerződéskötési díjjal, valamint a vagyonszerzési illetékkel kell kalkulálni a maximum 10 éves futamidős lakáslízingelőnek. A cég - bár készített több tájékoztató konstrukciót, melyek alapján a vevő akár maga is kiszámíthatja a neki legmegfelelőbbet - szakemberei segítenek az egyes ügyfeleknek a legoptimálisabb klasszikus jelzáloghitel vagy lízing kiválasztásában.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo