A The New York Times értesülése szerint a venezuelai kormány tervei, hogy az ország súlyos gazdasági és pénzügyi válságát ilyen módszerrel próbálják megoldani, előrehaladott állapotban vannak. Miután Nicolas Maduro kormányának gátlástalan pénzkibocsátása miatt az ország fizetőeszköze, a bolivar, értékét vesztette a hiperinflációban, már ez év első felében megjelenhet a petro nevű virtuális pénz, amelynek fedezetét az ország olaj-, gázkincse és más természeti forrásai, köztük arany- és gyémántlelőhelyei jelentik.
A venezuelai vezetés azt reméli, hogy a petro bevezetésével megkerülheti az ország ellen hozott amerikai rendszabályokat, és szabadon intézheti nemzetközi fizetéseit, külkereskedelmét. Párhuzamosan a kormány szigorúan tiltja, hogy polgárai a bitcoinnal vagy más virtuális valutával kereskedjenek, többeket ezért már le is tartóztattak. Megfigyelők mindenesetre nem adnak nagy esélyt a petrónak, mivel azt elsősorban a kormány kezében lévő olajkincsre alapozzák – s éppen a venezuelai baloldali vezetés elleni nemzetközi bizalmatlanság vezetett az ország gazdaságának válságához.
Az orosz kormány ugyancsak fenntartásokkal kezeli a bitcoin és társainak megjelenését. Az Orosz Központi Bank felvetette a lehetőséget, hogy blokkolják az ország polgárainak hozzáférését a virtuális fizetőeszközökhöz, míg Putyin elnök korábban arról beszélt, hogy azok milyen sokfajta illegális tevékenységre adnak lehetőséget: pénzmosásra, adóelkerülésre, a terrorizmus finanszírozására is.
Ugyanakkor Putyin pár hónapja találkozott Vitalik Buterinnal, az ethereum nevű virtuális valuta kanadai-orosz megteremtőjével, majd a
Nyikolaj Nyikiforov tájékoztatási miniszter annyit árult el, hogy egészen másfajta kibocsátási módot terveznek, mint a bitcoinét, de részleteket nem közölt. Az amerikai kormány illetékesei jelezték: tisztában vannak azzal, hogy a virtuális valuták alkalmasak rendszabályok megkerülésére, de ilyen kísérleteket eddig szélesebb körben nem tapasztaltak. (Forrás: The New York Times)