Tőzsdei zuhanás: ez még nem a recesszió

Az elmúlt napok tőkepiaci fejleményei össze sem hasonlíthatók azzal, hogy mi vár ránk, ha valóban beüt a recesszió - véli a KBC Securities elemzője. A nyersanyagok leértékelődése még akár jól is jöhet, azonban a bizakodáshoz olyan makroadatok kellenek a meghatározó országokból, amikre legalább elvben lehet pozitív szcenáriót építeni - ezért is jött jól a jelenlegi körülmények között kielégítőnek értékelhető foglalkoztatási adat az USA-ból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Immár több napja folyamatosan esnek a tőzsdeindexek, nem enyhült a kereskedők borúlátása azután sem, hogy az Egyesült Államokban a képviselőház áldását adta az eladósodási korlát megemelésére, ezzel az USA államcsődjét elkerülve. Tény ugyanis, hogy sok egyéb tényező is aktívan foglalkoztatja a piaci elemzőket: az eurózóna adósságválsága, a dél-európai országok középtávú sorsával a fókuszban, továbbá a növekedési kilátások, illetve legújabban a menekülő devizaként szolgáló svájci frank irreális felértékelődése.

„A legfontosabb kérdés, hogy átmeneti visszaeséssel van dolgunk, vagy pedig valóban recesszió küszöbén állunk. Ha az utóbbi következik be, akkor az eheti árakra még vágyakozva fogunk visszatekinteni." - érzékelteti a lehetséges visszaesés mértékét Császár Péter, a KBC Securities elemzője.


A New York-i fő tőzsdeindex (DJIA) elmúlt 5 napja - Yahoo Finance

Amennyiben sikerül elkerülni a recessziót, akkor a mostani árzuhanás még jól is jön bizonyos szempontból.  „A 2008-as válságot követő kilábalás egyik legnagyobb ellentmondása az volt, hogy erősen visszaeső gazdasági teljesítmény ellenére is hamar visszaálltak a válság előtti szintekre a nyersanyagárak. A 100 dollár fölötti olaj, az ehhez igazodó gáz, az ugyancsak drága szén és acél korlátozta az ipari termelőket, hogy a növekedési kilátásokat a foglalkoztatás növelésével nyugtázhassák." - magyarázza Császár Péter. Ugyan kevesebb fogyott ezekből a nyersanyagokból, de a magas árak miatt elégséges profitot termelt a nyersanyagszektornak. Ha jelentős mértékű áresés jön a nyersanyagok piacán, akkor jobbak az újrainduló gazdaság esélyei a KBC elemzője szerint, a növekedés stabilabb alapokra kerülhet.

Nincs ellenszer

Mínusz 2,5 ezer milliárd
A részvényárfolyamok napok óta tartó zuhanása miatt többezer milliárd dollár veszteségük keletkezett a befektetőknek a tőzsdéken. A mintegy hatezer globális részvényt magában foglaló tőzsdeindex, az MSCI World Indexben szereplő vállalatok piaci tőkeértéke a héten 2,5 ezer milliárd dollárral csökkent. Ez nagyjából Franciaország éves hazai össztermékének felel meg.

Mindazonáltal ehhez először az kell, hogy kedvező, - de legalábbis az aggodalmakat nem tovább növelő - makroadatok érkezzenek az USA-ból vagy éppen Németország, illetve Japán háza tájáról. Ha ez nem történik meg, akkor félő, hogy egy negyedév múlva a vállalati eredményeken is megmutatkozik a rossz piaci környezet hatása, és semmi sem ment meg minket a recessziótól. Emiatt van tehát szerepe annak, hogy a vártnál némileg kedvezőbb lett a pénteken fél3-kor közzétett amerikai munkaerőpiaci adat.

A recesszió a KBC Securities szerint azért is aggasztó jövőkép, mert jelenleg nincs rá olyan ellenszer, ami megnyugtathatná a piacokat. „ Már egy újabb, harmadik quantitative easing ígérete sem lenne elég, tekintve, hogy a második sem hozott eredményt. Immár nem a likviditás hiánya a probléma, a megtakarítási és pénzmennyiségi mutatók szerint bőven van pénz a gazdaságokban, csak éppen teljességgel inaktív." - mondja Császár Péter. „Az elmúlt hetekben nem figyeltünk eléggé arra a hírre, hogy immár van bank az USA-ban, amely kezelési költséggel bünteti a betételhelyezést, ami azt jelzi, hogy nem tudja kihelyezni, és ezért nem akar reálkamatot adni rá."

A magyar esélyekről Császár Péter elmondta: fontos tudnunk, hogy jelenleg még nincs igazán nyomás külföldi részről a magyar eszközökön, az árak csak követik a globális hangulatot. „Amennyiben a külföldiek tömegével kezdik el felszámolni kitettségeiket a kockázatos piacokon, így Magyarországon is, akkor bőven kétszámjegyű lenne a BUX esése, a forinton is nagy nyomás lenne, és oda jutnánk, ahonnan nézve a 250 forintos frank egészen vonzóan festene." Ilyen körülmények között a KBC Securities elemzője szerint elkerülhetetlen lenne, hogy ismét leüljünk az IMF-fel. „Sokban segítené pozícióinkat, ha jelenleg is magunk mögött tudhatnánk egy IMF-keretet." - vélte az elemző, hivatkozva londoni szakmabeliek köréből származó véleményekre. „Még ha nem is használnánk belőle egy forintot sem, olyan pufferként szolgálhatna, ami a forint elleni spekulációnak elejét venné. Enélkül bizony sebezhetőbb a magyar fizetőeszköz."

Obama javulást vár
Barack Obama amerikai elnök üdvözölte a kedvező amerikai munkaerő-piaci jelentést pénteken, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy további munkahelyek teremtésére van szükség és a foglalkoztatás további javulását jósolta. Az amerikai munkaügyi minisztérium pénteken kiadott jelentése szerint júliusban összesen 154 ezer (nettó 117 ezer) munkahely keletkezett az amerikai gazdaságban, s a munkanélküliségi ráta így 9,1 százalékra csökkent. "Ennél jobb eredményt kell felmutatnunk. Kijutunk ebből. A dolgok jobbra fordulnak, és együtt jutunk el oda" - hangsúlyozta az elnök, aki egyúttal meghirdetett egy munkanélküli veteránok foglalkoztatását ösztönző programot. Az elnök az adósságplafonról folytatott megosztó tárgyalásokat, a japán föld- és tengerrengést, az arab országokban lezajlott felkeléseket és az európai adósságválságot említette meg a gazdasági növekedést gátló tényezők között. Obama hangsúlyozta: azt kívánja, hogy a nyári szünet után a kongresszus haladéktalanul meghozza az újabb munkahelyek teremtéséhez szükséges lépéseket, például azzal, hogy meghosszabbítja a munkáltatóknak nyújtott adókedvezményt. Barack Obama szerint a stabil munkaerő-piaci javuláshoz "nem kétséges, némi időre van szükség".

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo