Megállt a zuhanás - merre tovább?

Siralmas első negyedévet zárt az ipar. Kedvező jelként értékelhető ugyanakkor, hogy a 2013-as esztendő első három hónapja rendre javulást mutatott havi összevetésben. Elemzők szerint második negyedév már az éves mutatókban is növekedést hozhat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Márciusban az ipari termelés 2,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a munkanaptényezővel kiigazított index 0,7 százalékkal esett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján. Februárban ez utóbbi adat még mínusz 1, januárban mínusz 1,1 százalék volt. Az első negyedév egészében az ipari termelés 3,1 százalékkal zsugorodott az előző év azonos időszakához képest.

Megállt a zuhanás

Az előző hónaphoz (februárhoz) képest ugyanakkor 0,4 százalékkal nőtt a termelés márciusban. Ez zsinórban a 3. hónap, amikor javulás tapasztalható (januárban 3,1, februárban 0,1 százalékos emelkedés volt).

A havi növekedés mértéke ugyan még igen szerény, a tavalyi utolsó negyedév mellé rakva azonban a számokat akár biztatónak is értékelhetjük, hogy megállt az aggasztó zuhanás. Csak emlékeztetőkén: októberben 3,6, novemberben 0,6 és decemberben 1,5 százalékkal szakadt az ipari termelés havi összevetésben.

Az adatok mögött meghúzódó folyamatokról egyelőre kevés az információ (az ipari termelés részletes adatait május 15-én közli a KSH), de az elemzők bizakodók: a második negyedévtől az ipari kibocsátás növekedését várják éves összevetésben is.

Negyedévről negyedévre javulhat az ipar teljesítménye

Márciusban is folytatódott az előző hónapok trendje, vagyis éves összevetésben a hazai ipar még kevesebbet termel, de az idén már hónapról hónapra javulnak az eredményei. Mindez azt jelzi, hogy a feldolgozóipar még mindig nem került ki abból a mély gödörből, amelybe a múlt év utolsó negyedében került, bár a kilábalás már megindult – emelte ki az MTI-nek Török Zoltán. A Raiffeisen Bank elemzője úgy véli, hogy a második negyedévben az ipari termelési adat éves szinten nulla körül lehet, a második félévtől pedig már pozitív éves adatok várhatók, azaz negyedévről negyedévre javulhat az ipar teljesítménye. Török Zoltán 2013-ban az ipar 1 százalék körüli éves növekedésével számol.

Bizalom már van
A makroadatok egyelőre nem sok pozitívumot tartalmaznak, ám az elemzői üveggömbök az esztendő hátralévő részére kedvező képet mutatnak. A KSH által a héten közölt kiskereskedelmi forgalmi adat is elmaradt a várttól, ám a piaci szereplők az esztendő hátralévő részében már stabilizálódást, mérsékelt bővülést jósolnak.
Viszonylag bizakodók a vállalkozók is, a K&H Kkv bizalmi index felmérése alapján túljutott a mélyponton a hazai vállalkozások beruházási szándéka. Az idei első negyedévben ismét növekedett a beruházásban gondolkodó kkv-k aránya, jelenleg 58 százalék tervez fejlesztést.
A már a harmadik egymás utáni hónapban bővülést mutató ipari termelés kifejezetten biztató arra nézve, hogy a magyar gazdaság nagy eséllyel kikerülhetett a technikai recesszióból – hangsúlyozta Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője arra számít, hogy áprilistól kezdve bázishatások miatt már éves összehasonlításban is növekedhet az ipari termelés. Véleménye szerint a kilátásokra nézve kedvező, hogy a német bizalmi indexek bár megtorpantak, azonban jóval a tavaly őszi szint felett tartózkodnak.

Az idén az Audi új győri üzemének év közepére tervezett indulásával, a Mercedes- és az Opel-üzemek kapacitásának felfutásával, továbbá bázishatások miatt, és az év második felétől várhatóan javuló külső kereslet mellett 3-3,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása Suppan Gergely számításai szerint.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo