Magyarországra érhet az euroválság

Magyarországnak az idén egész évre 1,8 százalékos, 2012-ben 1,0 százalékos, 2013-ban 1,5 százalékos gazdasági növekedést jósol reálértéken, és forintkamat-csökkentésben sem igen bízik a Capital Economics új előrejelzése. A következő két évben a negatív hatások, a mélyülő euroövezeti adósságválság miatt a felzárkózó európai térség gazdasági teljesítménye várhatóan jóval lassabban növekszik majd, mint ami a jelenlegi konszenzusos előrejelzésekben szerepel, prognosztizálják londoni felzárkózó piaci elemzők. Ha az uniós és az euróövezeti gazdaságpolitikai döntéshozók nem tesznek gyors és határozott intézkedéseket a szuverén adósságválság kezelésére, vagy ha ezek nem bizonyulnak hatékonynak, a válság sokkal súlyosabb formát ölthet Kelet-Közép-Európában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Mit mond az IMF-vezért?
A válság veszélyes új szakaszába léptünk, a közös döntések nélkül nem tér vissza a bizalom, amire oly nagy szüksége van most a világnak – mondta Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója csütörtökön, a Woodrow Wilson Központ meghívására tartott beszédében Washingtonban. A szakember szerint a növekedés bár kitart, de egyre lassabb ütemben zajlik. Az IMF vezetője megjegyezte, hogy az euroövezeti adósságválság súlyosabb, mint korában volt. Mindeközben a fejlődő piacok a túlhevülés jeleit mutatják: nőtt az inflációs nyomás, jelentősen nőtt a hitelállomány és a folyó fizetési mérleg hiánya. Az alacsony jövedelmű piacok eközben elfogadható növekedést produkálnak, ám jelentős kitettségük van a világgazdasági klíma változásainak, tette hozzá. A szakember szerint nehezíti a kilábalást, hogy a továbbra is magas adósságszintek rontják a növekedési kilátásokat, valamint a kormányok, pénzügyi szervezetek és háztartások helyzetét. Ezek egymásra hatnak és bizalmi válságot táplálnak, ami a kereslet csökkenéséhez, a beruházások visszaszorításához és a munkahely-teremtés elmaradásához vezet. Másrészt, a globalizált világban az egyik állam gazdasági nehézségei hamarabb és erőteljesebben gyűrűznek át más országokba, harmadrészt pedig jelentős társadalmi feszültségek alakultak ki a felszín alatt. Lagarde leszögezte: „most nincs itt az ideje a meghátrálásnak, a félmegoldásoknak vagy a válságon átevickélésnek”. Woodrow Wilsont idézte: „Az óvatosság az önzés bizalmasa.” A döntéshozóknak együtt kell lépniük, újra 2008 vagy 1944 szellemében kell cselekedniük - hangsúlyozta.

Reménytelenül derűlátónak nevezte az általános elemzői konszenzust befektetők számára kiadott legújabb negyedéves prognózisában a Capital Economics. Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-befektetési elemző és tanácsadó csoport 2012-re és 2013-ra egyaránt 4 százalék körüli GDP-növekedési átlagot valószínűsít a közép- és kelet-európai gazdaságokban, a kelet-közép-európai EU-tagállamok, valamint Horvátország, Oroszország, Ukrajna és Törökország alkotta országcsoportban pedig jövőre 1,8 százalékos átlagos növekedést vár az idei 4 százalék után. A cég szerint azonban a lassulás tényleges mértéke az euróövezeti fejleményektől függ, és így az sem zárható ki, hogy a régió egésze ismét recesszióba kerül. A borúlátó prognózis okai között szerepel, hogy a térség exporttermékeinek kereslete várhatóan jelentősen csökken a fő piacok, főképp Németország  növekedésének lassulása miatt; ennek főképp Közép-Európa nyitott gazdaságai - Magyarország, Szlovákia és Csehország - vannak kitéve. Emellett a térségbe irányuló tőkebeáramlásban is várhatóan fennakadások lesznek a Capital Economics szerint. A külső finanszírozás esetleges hirtelen leállására különösen Törökország lenne érzékeny, tekintettel a nagy török folyómérleg-hiányokra. A cég londoni elemzői Törökországban - amely a térség legjobban teljesítő gazdasága volt az elmúlt években - a következő 12 hónapban recessziót várnak; előrejelzésük szerint a török GDP-érték 2012 egészében 1,0 százalékkal visszaesik.

Más nagy citybeli befektetési és elemzőházak is most már egymás után rontják a közép-európai gazdaságokra adott növekedési előrejelzéseiket a fő exportpiacnak számító euroövezet egyre rosszabbnak ítélt kilátásai miatt. (Az eurózóna a vesztébe rohan Wolfgang Münchau, a Financial Times kolumnistája szerint.)

Magyar kilátások

A Capital Economics új előrejelzése Magyarországnak az idén az egész évre 1,8 százalékos, 2012-ben 1,0 százalékos, 2013-ban 1,5 százalékos gazdasági növekedést jósol reálértéken. A cég elemzői közölték: jelenlegi előrejelzésükben összesen 0,5 százalékpontnyi MNB-kamatemelés szerepel 2012-re, ám véleményük szerint akkor, ha a forint egy bizonyos árfolyamküszöbig - például 290 forint/euróig - gyengül tovább, a kamatcsökkentés „lekerül a napirendről".


Az euroövezeti növekedési kilátások gyengülésének hatásai miatt a magyar gazdaságban az eddigi 2,4 százalék helyett most már csak 1,9 százalékos növekedést várnak 2011 egészére, közölték e héten összeállított legújabb térségi prognózisukban a Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének európai közgazdászai, a jövő évi magyarországi növekedési előrejelzésüket pedig 2,6 százalékról 2,2 százalékra rontották. Csehországban az idén 2,4 százalék helyett 2,1 százalékos, jövőre 2,5 százalék helyett 2,2 százalékos GDP-bővülést jósolnak.

Magyarországon az eddigi 1,8 százalék helyett az idén egész évben most már csak 1,4 százalékos gazdasági növekedésre számítanak, a jövő év egészére szóló prognózisukat pedig 2,4 százalékról 1,9 százalékra vették vissza, közölték a minap az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlegének szakértői. A ház a cseh gazdaság idei növekedésére adott előrejelzését 2,5 százalékról 2,1 százalékra, a 2012-re érvényes becslést 2,8 százalékról 2,4 százalékra csökkentette.

Nyugatról keletre terjedhet a járvány

Az euroövezeti fejlemények kelet-közép-európai hatásáról újabb elemzést állítottak össze az RBC londoni közgazdászai csütörtökön, megállapítva, hogy a mélyülő valutauniós adósságválság elkezdett „nyugatról keletre terjedni", és az eddiginél „agresszívabb járványként" kezd megjelenni a felzárkózó európai térségben is, bár egyelőre lassan. A ház citybeli szakértői azonban közölték: tartanak attól, hogy a járvány felgyorsul, és sokkal súlyosabb formát ölt Kelet-Közép-Európában, ha az uniós és az euróövezeti gazdaságpolitikai döntéshozók nem tesznek gyors és határozott intézkedéseket a szuverén adósságválság kezelésére, vagy ha ezek az intézkedések nem bizonyulnak hatékonynak. Csütörtöki elemzésük szerint ha a jelenlegi válságot „félrekezelik", akkor az euróövezet hosszú távú életképessége is kérdésessé válhat. (Fel kell hagyni a valutaunióhoz szükséges föderatív európai állam ideájával, állítja Thatcher volt pénzügyminisztere, a brit Konzervatív Párt egyik legnagyobb tekintélyű veteránja, Lord Nigel Lawson.)

A GDP-volumen éves növekedési üteme a régióban, 2000. I. negyedév-2011. I. negyedév

Forrás: MNB

Mindazonáltal jelenleg a legelterjedtebb vélemény az, hogy a valutaunió egyben marad, jóllehet a legtöbb kelet-közép-európai tagjelölt ország csatlakozása késni fog mindaddig, amíg a hasonló válságok megismétlődésének elkerülésére szolgáló, megfelelő intézményrendszer létre nem jön, jósolták az RBC londoni elemzői. Más nagy londoni házak előrejelzései szerint az évtized végéig vagy akár a jövő évtizedig is késhet a régió országainak euroövezeti csatlakozása. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői havonta kiadott konvergenciaelemzéseikben jó ideje 2019-et jelölik meg a magyar és a lengyel csatlakozás lehetséges legkorábbi időpontjának, Csehország belépését pedig csak 2020-ra vagy még későbbre várják. A Goldman Sachs londoni befektetési és elemző részlegének egy korábbi jóslata szerint az uniós pénzügyi hatóságok a görög tapasztalatok nyomán ezután várhatóan már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euroövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek „a második tizedesjegyig" teljesítik az összes konvergenciafeltételt.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo