Venezuela nemcsak a modern populista gazdasági megoldásairól vált híressé az elmúlt évtizedekben, hanem azért is, mert kiváló példája annak, hová vezetnek az unortodox megoldások. A világ egyik legnagyobb olajkészletével rendelkező országát már évekkel ezelőtt a padlóra küldte az államosítás és a sorra hozott rosszabbnál-rosszabb intézkedések. Az elmúlt évben már gyakorlatilag anarchia uralkodott a fővárosban, miután az elnökválasztásokat újra nagy többséggel Nicolas Maduro nyerte meg – igaz, némi segédlettel.
Maduro nem késlekedett, első intézkedéseivel megpróbál szembeszállni az országot sújtó gazdasági depresszióval. Ezúttal is unortodox módon közelíti meg a problémát: a tavaly kibocsátott kriptovalutájára, az ország kőolajkészleteire alapuló petro-ra állítaná át a gazdaságot. Elrendelte, hogy az állami vállalatok ezentúl árbevételüknek 15 százalékát petro-ban számolják el, ezzel is erősítve a kriptovaluta árfolyamát. Egy másik intézkedésében 300 százalékkal emelte meg a jelenlegi minimálbért.
Kérdés, hogy mennyire lesz hatással a most kezdetét vevő intézkedéssorozat. A tavaly februárban indult petro egyelőre nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az állami vállalatok bevételeinek erre a kriptovalutára történő átszámítása azzal fenyeget, hogy a petro esetleges árfolyamvesztése esetén komoly bajba kerülne az amúgy is recsegő-ropogó venezuelai költségvetés. A minimálbér emelése is inkább szimbolikus gesztus: a tavalyi évben becslések szerint 1,7 millió százalékos volt az infláció Venezuelában, a fizetőeszköz bolívar elértéktelenedése ellátási hiányhoz vezetett az alapvető ellátási cikkekben. Az országban állandósult az élelmiszerhiány, az egészségügyi ellátás nagy területeken összeomlott, szerény becslések szerint az elmúlt években hárommillió venezuelai, a lakosság tíz százaléka menekült el a szomszédos országokba.
Venezuela helyzete csaknem kilátástalannak tűnhet, ugyanakkor van arra példa, hogy egy ország ilyen mélyről is feláll. Magyarország például a történelem legsúlyosabb hiperinflációjából tápászkodott fel a második világháború után. Arról, hogyan sikerült végrehajtani a negyvenes évek magyar valutacsodáját, hamarosan részletesebben is olvashat a Piac & Profiton.