Banki stressztesztek: elszalasztott lehetőségek?

Nem alkalmas a banki streszteszt az európai bankrendszer iránti bizalom gyors és jelentős erősítésére - vélik elemzők, akik szerint a Európai Bankfelügyeletek Bizottsága (CEBS) elszalasztotta a lehetőséget a bankrendszer válságtűrő képességének javítására.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A CEBS pénteken bemutatott vizsgálati eredményei szerint az uniós bankok többsége jól tűrné, ha elmérgesedne az euróövezeti államadósság-válság és leértékelődnének az államkötvények, ismét recesszióba fordulna az unió gazdasága és zuhanórepülésbe kezdenének a térség nagy tőzsdéi.  A 91 vizsgált bankból csupán 7 hitelintézet bukott el a teszten, ezeknek összesen 3,5 milliárd euró pótlólagos tőkére van szükségük a válságtűrő képesség erősítéséhez, ami alig tizedannyi, mint a leginkább optimista szakértői előrejelzésben szereplő összeg. A Nomura elemzői 30 milliárd euróra számítottak, a Goldman Sachs 38 milliárdot valószínűsített, a Barclays Capital pedig 85 milliárd eurót jósolt.

Csalóka eredmények 

A stresszteszt azonban nem alkalmas a bankrendszer iránti bizalom gyors erősítésére, főként azért, mert az eredmény csalóka - mondják elemzők. A CEBS tesztjén azok a bankok feleltek meg, amelyeknek a feltételezett válsághelyzetben 6 százalék felett maradna az úgynevezett tőkemegfelelési mutatójuk (Tier 1 ratio), ha viszont csupán 1 százalékkal magasabb értéket, 7 százalékot szabtak volna meg, akkor nem 7, hanem 24 bank bukott volna el - mondta Andrew Sheets, a Morgan Stanley londoni elemzője. 

Juncker nem ért egyet
Szlovéniai látogatásán védelmébe vette a banki stressztesztet Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminiszteri csoport, az Eurogroup elnöke. Juncker elutasította a teszt hitelességét megkérdőjelező bírálatokat, valamint azt is, hogy a teszt nem volt elég kemény. Jean-Claude Juncker szerint a terhelési próbát "igen szakmai módon" hajtották végre. A szlovén kormányfővel, Borut Pahorral közösen tartott hétfői sajtóértekezletén Juncker elmondta: a vizsgálat megmutatta, hogy az európai bankrendszer megfelelően erőteljes. A stresszteszt hitelességének alátámasztására arra szólította fel az egyes vizsgált bankokat, hogy részleteiben hozzák nyilvánosságra saját teszteredményüket. Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy az euróövezeti kilábalás továbbra is törékeny, lefelé mutató kockázatokkal terhelt, és eljött az ideje a monetáris konszolidációnak és a szerkezeti reformoknak.

A JP Morgan értékelése szerint a stresszteszt "elszalasztott lehetőség"; az uniós felügyelet jóval több bankot ösztönözhetett arra, hogy tőkefeltöltéssel javítsa válságtűrő képességét, Lothar Mentel, a több mint 600 millió font értékű befektetést kezelő londoni Octopus Investments vezető elemzője pedig úgy véli, hogy sokkal hitelesebb lett volna a vizsgálat, "ha legalább egy olyan bank is megbukott volna, amelyre a piac nem számított." Komal Sri-Kumar, a 118 milliárd dollárnyi befektetés kezelésében segédkező TCW Group vezető elemzője a Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozva hozzátette: a vizsgán megbukott bankokról ismert volt, hogy nehézségekkel küzdenek, a "stressztesztből így nem tudtunk meg semmit, amit eddig ne tudtunk volna."

Elegendő a szigor?

Az elemzők bírálták a vizsgálat módszereit is, főként azt, hogy a felügyelet csak azokat az államkötvényeket vette számításba, amelyekkel a bankok kereskednek, azokat viszont nem, amelyeket hosszabb távon, befektetési céllal tartanak, holott például a súlyos adósságválsággal küzdő Görögország állampapírjainak esetében a bankok jellemzően a birtokolt kötvények 10 százalékával kereskednek, 90 százalékát pedig befektetési céllal tartják. Vannak ugyanakkor olyan elemzők is, akik szerint elég szigorú volt a vizsgálat ahhoz, hogy az eredményeit komolyan lehessen venni. A svájci Credit Suisse például arra hívja fel a figyelmet, hogy bankok azért feleltek meg a teszten, mert az utóbbi másfél évben 220 milliárd euróval növelték tőkeállományukat, és a CEBS vizsgálatánál jóval keményebb próbát is kiállnának.

Az Egyesült Államokban tavaly tavasszal végzett banki stresszteszt meghozta a várt eredményt, a piaci bizalom erősödését, annak ellenére, hogy az amerikai pénzügyi felügyelettel kapcsolatban is megfogalmazódott a kritika, hogy túl alacsonyra helyezte a lécet. A vizsgálatba a 19 legnagyobb bankcsoportot vonták be, és kimutatták, hogy a szektor egészséges és a nagy bankházak többsége kisebb-nagyobb tőkepótlással kiállhatja a válság próbáját. A vizsgálat eredménye aztán nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a következő 7 hónapban a pénzügyi szektor állapotát jelző fő tőzsdemutató, a Standard & Poor's 500 Financials Index 36 százalékot erősödött.

Piacok nem reagáltak

Az európai tőzsdemutatók egyelőre nemigen reagáltak a banki stressztesztre. A svájci UBS elemzői szerint napokba, ha nem hetekbe telik majd, mire egyértelműen kiderül, miként fogadja a piac a CEBS vizsgálatát.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo