Ami csúfos bukta volt – avagy a legrosszabb előrejelzések

Mint az köztudott, a gazdasági előrejelzések minden esetben igen kockázatosak, sőt utólag sokszor kiderül, hogy a valóságtól igen távol állnak. Most bemutatunk néhányat a legcsúfosabb bukták közül.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A gazdasági elemzők olyan biztonsággal jósolják meg a jövőt, mintha természetfeletti tudás birtokában lennének. Az alapszabály ebben az esetben is: minél merészebb az előrejelzés, annál nagyobb lehet aztán a kiábrándulás.  A sofortgmbh.eu  a The Street összegzése alapján összegyűjtötte azokat a legmerészebb előrejelzéseket, amelyekből semmi nem valósult meg, sőt utólag igen nagy derültséget okozhatnak.

Vegyük mindjárt elsőnek Ken Olsen előrejelzését, aki az amerikai DEC számítógépes vállalat vezetőjeként 1977-ben kijelentette, hogy: „Nem látom semmi esélyét annak, hogy a számítógépek a háztartásokban valaha is el fognak terjedni.” Tette ezt mindakkor, amikor az amerikai Microsoft és Apple cégek elindultak útjukon, és – amint azt ma már tudjuk – igen nagy szerepet töltöttek be az információtechnológia fejlődésében, milliárdos nagyvállalatokká válva. Érdekes megfigyelni azt, hogy Olsen cége, amely számítógépeket és számítógép-komponenseket gyártott – a vezető jóslatai ellenére is – felívelő pályán maradt 1990-ig, amikor is bekebelezte a Compaq (ma Hewlett-Packard)  óriáscég.

„Az igazat megvallva, Mr. Epstein, kiadónk nem igazán kedveli a fiatal zenekar hangzásvilágát. Különben is, a négyes felállású együttesek ideje lejárt” – mondta mindezt Dick Rowe, a londoni Decca Records felelős kiadója 1962-ben.

Brian Epstein a még ekkor szárnyait bontogató Beatles menedzsere volt. Az elkövetkező évben, 1963-ban a Beatles az „I Want to hold your hand” slágerével berobbant a zenei iparba, és legendává vált.

„Több mint 1000 gazdasági elemzés birtokában kijelenthetem, hogy az elkövetkezőkben a gazdaság kilátásai igen jók, sőt emelkedő pályán leszünk” – jelentette ki 2000 decemberében Alan Greenspan, az amerikai jegybank elnöke. Nem sokkal ezután – a vezető bankár előrejelzései ellenére – a gazdaság igazi mélyrepülésbe kezdett, alaposan megingatva ezzel Greenspan addigi tévedhetetlen státuszát.

„Semmi esélyét nem látom annak, hogy a kommunikációs műholdak igazán nagy szerepet játszhatnak  az elkövetkező időszakban” – jelentette ki T.A.M. Craven, az Amerikai Telekommunikációs Szövetség elnöke 1961-ben.  Ma már tudjuk, hogy Craven előrejelzésével igen nagyot tévedett, hisz az információcsere a kommunikációs műholdak megléte nélkül ma már elképzelhetetlen.

Vagyonadó bankbetétekre? Elképesztő előrejelzések
A Saxo Bank 2004 óta minden évben közzéteszi „elképesztő jóslatait” a világgazdaság alakulásával kapcsolatban. Előfordulhat, hogy vagyonadót vezet be bankbetétekre Brüsszel, de az is, hogy bezuhan a török líra. Csak nem valószínű.
„A televízió elterjedését nem tartom valószínűnek, hisz az embereknek nincs kedve ahhoz, hogy minden este egy fadobozos képernyőt bámuljanak” – mondta Darryl Zanuck, a 20th Century Fox producere 1946-ban.

A producernek némileg igaza volt, hisz ma már senki sem bámul fadobozos képernyőket – ezzel szemben ma már elképzelhetetlen az élet a különböző lapos képernyős tévék, tabletek és számítógépek nélkül.

„Véleményünk szerint a vállalat stabil alapokon áll, és nemsokára ismételten a nyereséges vállalatok sorát fogja gyarapítani” – mondta 2001 októberében Ronald Barone, az UBS vezető tőzsdei elemzője az Enron energetikai vállalatról.  Azonban még ugyanebben a hónapban olyan információk kerültek napfényre a nagyvállalatról, amelyek annak csúfos bukását okozták. A helyzet olyannyira súlyosnak bizonyult, hogy az Enron egyes vezetői még börtönbe is kerültek.

„640 kilobájt mindenkinek elegendő kell legyen” – jelentette ki Bill Gates, a Microsoft multimilliárdos vezetője 1981-ben. Habár ez a Microsoft-guru részéről csak egy kisebb tévedésnek számít, mégis megmosolyogtató, hisz ma már az okostelefonok is ennek a kapacitásnak a százszorosát tudják.

„Mit tudna kezdeni vállalatunk egy ilyen elektromos játékszerrel?” – kérdezte William Orton 1876-ban, a Western Union távíróvállalat vezetőjeként, amikor ezen szavakkal nemet mondott a telefonos szabadalom megvételére.  Ma már elmondhatjuk azt, hogy Orton döntése téves kapcsolásnak bizonyult.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo