"A magyar út nem alkalmas válságkezelésre"

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) aggodalommal figyeli, hogy Magyarországon erőteljesebben kapnak hangot olyan vélemények és javaslatok, melyek a magyar gazdaság a világgazdaságtól való elzárkózására irányulnak. Ezt állapította meg a DUIHK elnöksége március 12-i ülésén.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az olyan követelések, melyek a kiskereskedelmi kínálatban a magyar termékek minimális részarányának előírására, vagy bizonyos ágazatokban a külföldi tulajdonrész korlátozására irányulnak, nem csupán az Európai Unió alapelveinek mondanak ellent, hanem roppant nagy veszélyt is jelentenek egy olyan nyitott nemzetgazdaság számára, mint a magyar, állapítja meg Magyarország legnagyobb bilaterális gazdasági szerveződésének elnöksége.

Protekcionista intézkedések a DUIHK szerint nem a megfelelő válaszok az aktuális gazdasági válságra - sem Magyarországon, sem más országokban. Sőt, éppen ellenkezőleg: hosszútávon ártanak Magyarország, mint megbízható gazdasági partner hírnevének és rontják a magyar vállalatok exportesélyeit.

A magyar gazdaság összefonódása a nemzetközi gazdasággal átlagon felüli.  Nagyságuk miatt azonban a magyar cégek a világpiacon leginkább, mint a nemzetközi vállalatok beszállítói vesznek részt. Magyarország éppen ezért nem engedheti meg magának az elzárkózási politikát, mert az csődbe sodorna számos üzemet.  - áll a makara közleményében.

Állami segítség nélkül

A külföldi vállalatok ez idáig mintegy 70 milliárd eurót ruháztak be Magyarországon, ennek több mint háromnegyede az Európai Unió országaiból érkezett. Ezzel meghatározó mértékben járulnak hozzá a korszerű gazdaság kialakításához és a munkahelyek megőrzéséhez. Ezen vállalatok jelentős száma mindezt saját erejéből teszi, a magyar állam segítsége nélkül.  

Természetesen a Magyarországon működő külföldi vállalatokat is erőteljesen érintik a gazdasági válság hatásai. A magyarországi német cégek azonban az elmúlt hetekben és hónapokban rendkívüli módon törekedtek arra, hogy a gazdasági válság időszakában is megtartsák munkatársaikat, azok tudását és képességeit. Elbocsátásokhoz csak akkor folyamodnak, ha az a vállalat egzisztenciájának megőrzése végett elkerülhetetlen.  Ez a jövőben is így lesz - állítja a kamara elnöksége. 

Vahl Tamás, a DUIHK elnöke az ülés után hangsúlyozta, hogy a magyarországi vállalatok továbbra is magas technológia színvonallal, szakképzett és motivált munkavállalókkal rendelkeznek, az ország infrastruktúrája jól kiépített és földrajzi elhelyezkedésében nagy gazdasági potenciálok rejlenek. 

Ahhoz, hogy ezeket a jó előfeltételeket hosszú távú versenyelőnyökre válthassuk, megfelelő gazdaságpolitikai keretfeltételekre van szükség. Ehhez egy olyan beruházásokra, innovációra és foglalkoztatásra ösztönző adó- és járulékrendszer, egy olyan oktatási rendszer tartozik, amely a magyar munkavállalókat tartósan képessé teszi nemzetközileg versenyképes javak és szolgáltatások termelésére. Továbbá elengedhetetlen egy olyan államigazgatás is, amely korrupciómentesen és átlátható szabályok szerint minden szinten hatékonyan támogatja a vállalkozások erőfeszítéseit.

Eltökéltség kellene

"Különféle intézmények tettek már le az asztalra erre vonatkozó reformjavaslatokat, most az fontos, hogy ezeket politikai eltökéltséggel és kompetenciával megvalósítsák", mondta a szervezet elnöke. "Ez újra helyreállítaná a pénzpiacok és a külföldi beruházók Magyarország esélyeibe vetett bizalmát is és ezzel járulna hozzá a világméretű válság következményeinek hatékonyabb leküzdéséhez. Erre egy magyar külön út nem alkalmas".

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo