Jelenleg Magyarországon a kriptovaluták birtoklása és értékesítése nem tartozik szakhatósági szabályozás alá. Éppen ezért nem tekinthető a kriptovaluta-kereskedelem ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek, a kriptovaluták nem minősülnek értékpapírnak, sem hivatalos fizetőeszköznek, és az árfolyamnyereségre irányadó szabályok nem alkalmazhatók.
Jelen állás szerint a személyi jövedelemadó törvény vonatkozik a Bitcoin értékesítésből szerzett jövedelemre, ami ezt “egyéb jövedelemként” definiálja.“A személyi jövedelemadó törvény szerint adóköteles az a nyereség, amely a Bitcoin devizára/valutára történő átváltása során keletkezik. Az így szerzett jövedelem beszámít az összevont adóalapba, amely után a magányszemélynek 15% személyi jövedelemadót, továbbá 19,5% egészségügyi hozzájárulást, EHO-t kell fizetnie.” – mondta el Dr. Varsányi Károly, a digitalcash.hu szakértője.
Így néz ki a matek
Ha egy magánszemély 2017. május 1-én vásárolt egy Bitcoint 1.390 dollár/Bitcoin árfolyamon, 397.540 forint értékben (286 forint/dollár aznapi árfolyamon számolva), majd ezt a Bitcoint eladta 2017. december 16-án 19.187 dollár/Bitcoin árfolyamon, akkor 17.797 dollár nyereséget realizált, amely 4.734.002 forint (266 forint/dollár aznapi árfolyamon számolva).
Az Európai Unióban ugyan még nem vonatkozik egységes szabályozás a területre, hazánkból kitekintve láthatók egyedi példák a kriptovaluták adózására vonatkozóan, ilyen például Németország és Svájc - mondta el Mogyorósi Attila, a CoinCash.eu ügyvezetője.