A legfontosabb tíz dolog az életben, amit az ember mindenképpen ki szeretne próbálni, mielőtt feldobja a bakancsot – innen ered a név: Bakancslista. A portál és az OTP közös felméréséből kiderül, hogy a magyarok harmada írt már ilyen listát, a többség még vár vele.
Világ körüli út, álomesküvő, vagy telek a Holdon
A több mint kétezer olvasó által kitöltött felmérésben lehetőség volt egy előre megadott lista tételeiből választani. Ezek közül messze a legnépszerűbbnek bizonyult – a válaszadók 52%-a szeretné – a „nyugdíjasként körbeutazni a világot” ötlet. Közel ugyanennyire közkedvelt terv a versenyautó-vezetés (44%), vagy az olimpián, VB-döntőn való részvétel (41%). Szívesen tanulna új szakmát (32%), vagy írná meg saját könyvét a kitöltők harmada (31%). Tízből négy embernek szerepel a listáján álmai esküvőjének megrendezése, de a felmérés résztvevőinek 6%-a még azt is el tudná képzelni, hogy telket vesz magának a Holdon. Láthatóan a legtöbb cél az utazáshoz, élményszerzéshez köthető – mondta az eredményekről Nyitrai Győző. Az OTP Bank Befektetési Szolgáltatások Főosztályának igazgatója hozzátette, ahány ember, annyiféle bakancslista készíthető, közös azonban bennük, hogy mindegyikhez pénzre van szükség.
Takarékoskodni kell a célokra
Mint az várható volt, a válaszadók nagytöbbsége, (78%) a pénzhiányt jelölte meg indokként, amiért eddig nem vágott bele vágyai megvalósításába. Mindössze 35%-uk hivatkozott az idő, vagy a megfelelő partner hiányára. Nyitrai Győző éppen ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy a legnagyobb életcélokhoz, így például a lakáshoz, autóhoz, gyerekvállaláshoz, tanuláshoz hosszabb távú, rendszeres banki takarékoskodás szükséges. A felmérést kitöltők 62%-a egyet is ért ezzel a megállapítással. Saját bevallásuk szerint már most rendszeresen - akár kis összeget is - félretesznek életük fontosabb céljai, például a bakancslistájuk megvalósítására, sőt a válaszadók egy része be is fekteti, forgatja megtakarításait. Sajnálatos módon a felmérésben résztvevők több mint egynegyede (28%) azonban csak és kizárólag a szerencsében bízik. Ők azt mondják, csak akkor valósítják meg álmaikat, ha nyernek a lottón.
Hogyan lássunk neki?
Örvendetes volt látni, hogy a válaszadók 62 százaléka felismerte, hogy álmai megvalósításához rendszeres megtakarításra van szükség, azonban nem mindegy az sem hogy mikor/milyen rendszerességgel kezdünk takarékoskodni, illetve hogy a félretett pénzt mibe fektetjük - teszi hozzá Nyitrai Győző. (Az állami nyugdíjra amúgy sem érdemes várni.)
Ha például valaki csak 50 éves korában kezd el félretenni havi 10 ezer forintot, annak egy alacsony kockázatú megtakarítást feltételezve nyugdíjas korára (65 év) kb. 1 800 000 forintja gyűlik össze. Ha azonban idejében gondol a jövőjére és már 25 éves korától megteszi ezt, közel ötmillió forintot is szánhat a bakancslistáján szereplő tételek megvalósítására. Nagyobb összegű havi megtakarítással pedig akár többféle megtakarítási termékben is el tudja helyezni a pénzt, érdemes tehát egy banki szakértő tanácsát is kikérni annak érdekében, hogy álmaink közelebb kerüljenek a valósághoz.