Vidéken is kezdenek kilőni az ingatlanárak

A 2017-es évben is folytatódott a drágulás a magyarországi lakáspiacon. A múlt év harmadik negyedévében a hivatalos adatok szerint a használt lakásoknál a tiszta árváltozás alapján a 9,9 százalékkal drágultak az előző év azonos időszakához képest, az új lakásoknál pedig 15,7 százalékkal nőttek az országos átlagárak - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely ismerteti többek között a KSH előzetes adatait.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az előzetes hivatalos adatokat értékelve azt mondta, hogy számítani lehetett az árak további emelkedésére. Fontos azonban, hogy előzetes adatokról van szó, a tényszámok a későbbiekben még változhatnak.

Kép:Pixabay

„A tapasztalataink szerint a 2017-es év változást jelentett a korábbi évekhez képest, mivel megkezdődött a vidéki lakáspiac felzárkózása. Bár a budapesti lakásárak emelkedése megmaradt, ennek üteme lelassult. A többi nagyvárosban viszont nagyobb drágulás figyelhető meg a fokozódó kereslet miatt” - tette hozzá.

Budapesten 30 millió a lélektani határ

Az ingatlan.com elemzéséből kiderül, hogy a fővárosi kínálati piacon elsősorban a 30 millió forintnál olcsóbb lakásoknál volt nagyobb mértékű az áremelkedés. Tavaly januárhoz képest ezeknél a lakásoknál 14 százalékos volt a drágulás, míg a 30 millió feletti sávban visszafogottabb 9 százalékos áremelkedés ment végbe. „Ennek az oka, hogy Budapesten leginkább a 30 millió forintnál olcsóbb lakásokat keresik. Az ennél drágábban hirdetett ingatlanok értékesítése típustól függően átlagosan 20-50 nappal tovább tart.” - fogalmazott a szakértő.

Megállíthatatlan a lakásboom
A fővárosban 350 ezer Ft/m2 alatt alig van eladó új építésű társasházi lakás, a legdrágább ingatlanokért pedig 2,5 millió forintot/négyzetméter kérnek. A budapesti új építésű lakások 82 százalékát 500 ezer és 1 millió Ft/m2 ársávban kínálják a beruházók. Vidéken az átlagos négyzetméterár 387 ezer Ft.
Az ingatlan.com árkörképe szerint január közepén Budapesten a használt lakások átlagos kínálati négyzetméterára 548 ezer forintra rúgott. Debrecenben az átlagár 308 ezer forintot tett ki, Szegeden átlagosan 255 ezer forintért kínáltak egy négyzetmétert. Győrben 338 ezer forintnál, Székesfehérváron pedig 318 ezer forintnál jártak az átlagárak január közepén. Balogh László szerint a következő időszakban tovább erősödhet a megyeszékhelyek és megyei jogú városok szerepe a hazai lakáspiacon, és az országos áremelkedéshez is ezek a nagyvárosok járulhatnak hozzá leginkább.

 

Véleményvezér

Szépen nőtt a magyar fizikai munkások kereseti lehetősége Ausztriában

Szépen nőtt a magyar fizikai munkások kereseti lehetősége Ausztriában 

Ausztriában jószerivel nem található olyan vendéglátóhely, ahol ne hallhatnánk magyar szót. A kormányzati sikerjelentések ellenére ismét nő a külföldön dolgozó magyarok száma.
Ilyet még nem láttunk, amikor mindenki előre néz, csak a magyarok hátra

Ilyet még nem láttunk, amikor mindenki előre néz, csak a magyarok hátra 

A világjárvány idején az emberek visszafogták autóvásárlásaikat Európában. Az elmaradást mindenütt pótolják, kivétel nálunk.
Pert nyert Hadházy Ákos az állam ellen

Pert nyert Hadházy Ákos az állam ellen 

A független képviselő különös módon, de úgy tűnik egyedül több borsot tör Orbán Viktor orra alá, mint az egész ellenzék együttvéve.
Nincs pénze a gazdáknak, csak féláron veszik tőlük a búzát és a kukoricát

Nincs pénze a gazdáknak, csak féláron veszik tőlük a búzát és a kukoricát 

Úgy tűnik az idén egyedül a repcetermelők számíthatnak nyereségre.
A magyarok spórolása miatt nem teljesülnek a tervezett áfa bevételek

A magyarok spórolása miatt nem teljesülnek a tervezett áfa bevételek 

A megszorítások, extraadók ellenére továbbra is sok helyen lyukas a költségvetés. A tervezett áfa bevételek és a valóság között szakadék tátong.
Már a románok után kullogunk, ha megnézzük mennyit költünk az üzletekben

Már a románok után kullogunk, ha megnézzük mennyit költünk az üzletekben 

Már nominálisan is kevesebbet tud költeni egy magyar polgár a boltokban, mint egy román. Ráadásul a magyar a pénzéért még kevesebbet is kap a hipermagas itthoni áfa miatt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo