Negyvenöt, Oroszország számára kémkedő diplomata listáját adta át a lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) a varsói külügyminisztériumnak, az érintettek sürgős kiutasítását kérve - közölte sajtóértekezletén Stanislaw Zaryn, a titkosszolgálatokért felelős lengyel miniszter szóvivője.
Az ABW által a külügyminisztériumnak továbbított listán szereplő, diplomáciai státuszt élvező személyek valójában Lengyelország, valamint partnerei ellen folytatnak hírszerzési tevékenységet - mondta el Zaryn.
A kiutasítandó diplomaták az Oroszországi Föderáció titkosszolgálatának a tisztjei, illetve olyan személyek, akik együttműködtek velük - tette hozzá a szóvivő.
Aláhúzta: a szóban forgó diplomaták cselekedetei összeegyeztethetetlenek a lengyel joggal, valamint a diplomáciai kapcsolatokról szóló Bécsi Egyezménnyel is.
A lengyel kormányfői hivatal honlapján elérhető közlemény szerint a kiutasítási javaslatot az ABW Oroszországnak a Lengyelország, valamint szövetségesei iránti politikájával indokolta meg, és figyelembe vette az Ukrajnával szembeni orosz agressziót is.
Az azonosított orosz titkosszolgálati tisztek egyikét akkor leplezték le, amikor egy lengyel állampolgár ügyében folytattak nyomozást - áll a közleményben. A március 17-én őrizetbe vett, majd az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) javára folytatott kémkedés gyanúja miatt három hónapos előzetes letartóztatásba helyezett lengyel férfiról Zaryn a sajtóértekezletén elmondta: az illető a varsói anyakönyvi hivatalnál dolgozott.
A szóvivő aláhúzta: tekintettel a gyanúsított számára a munkavégzése során elérhető iratok jellegére, az ő együttműködése az orosz titkosszolgálattal reális veszélyt jelentett Lengyelország biztonságára.
Közben az orosz állami televízió is foglalkozott Lengyelországgal. A Putyin-párti Vlagyimir Szolovjov talkshowjának politológus vendége felháborodva beszélt a lengyelek szerinte túl merész viselkedéséről.
Drága lengyelek, 30 másodperc alatt semmi nem marad majd a ti Varsótokból!A műsor vendégei egyébként Litvániát is megfenyegették és bírálták a litvánok viselkedését is.
Közben a lengyel-magyar viszony sem felhőtlen. Mint ismeretes Áder János köztársasági elnököt várták volna mára a lengyelországi Bochnia városába a lengyel-magyar barátság napja alkalmából egy szobor avatására, de a találkozó elmaradt. Az azonnali.hu úgy értesült, hivatalosan „elhalasztották” a háború miatt a programot, de az egyik fő ok, hogy az oroszbarát magyar álláspont miatt Andrzej Duda nem akart magyar kollégájával mutatkozni. Ezt később Áder János sajtósa cáfolta, ennek ellenére Andrzej Duda térségbeli körútjából valahogy ismét kimaradt Magyarország. Elment viszont Moldovába, Bulgáriába és Romániába.