Az ősz beköszöntével, a természet látványos átalakulása tömegeket csábít az erdős területekre. A friss levegő, a színes levelek és a nyugalom egyvelege garantálja a kikapcsolódást. Fontos azonban tudni, hogy az őszi erdő nem csak csodákat, de kihívásokat is tartogat, például az autósok számára. A Hankook összegyűjtött néhány hasznos tanácsot azok számára, akik gépjárművel vágnak neki az őszi, erdős utaknak.
Fotó: Pixabay
Vigyázat, vadveszély!
Ősszel gyakrabban találkozhatunk vadon élő állatokkal az erdők, mezők környékén húzódó utakon. Ebben az időszakban megkezdődik a szarvasbőgés is. Ilyenkor különösen fontos, hogy fokozottan figyeljünk a „Vadveszély!” táblákkal jelölt útszakaszokon, mivel ezek a területek különösen veszélyesek lehetnek az útra hirtelen kiszaladó állatok miatt.
- Lassítsunk! A megengedett sebességhatár nem kötelező, ha lassabban megyünk, több időnk lesz reagálni a váratlan helyzetekre, például egy hirtelen felbukkanó vadra.
- Az állatok mozgása kiszámíthatatlan, ezért a lelassult reakcióidő ebben az időszakban különösen veszélyes lehet. Lassú tempónál se használjunk mobiltelefont vezetés közben!
- Mindig kapcsoljuk be a biztonsági övet!
- Használjuk a távolsági fényszórót, amikor nincs szembejövő forgalom!
- Szembejövő forgalom esetén csökkentsük a sebességet!
- Tartsunk nagyobb követési távolságot, mivel az előttünk haladó jármű is bármikor vészfékezhet!
- Folyamatosan figyeljük az út mindkét oldalát, mert vadak bármikor, bármelyik irányból felbukkanhatnak!
- Amennyiben vadat látunk, azonnal lassítsunk! Ezt abban az esetben is tegyük meg, ha úgy tűnik, hogy az állat az út szélén megáll, mivel a fényszóró hatására bármikor elindulhat vagy megugorhat!
- Ha vadat látunk az úttesten, figyelmeztetésül dudáljunk, közben haladjunk óvatosan!
- Lakott területen belül is találkozhatunk vadakkal, különösen sötétedés után.
- Ha hirtelen nagytestű vad téved az útra, vészfékezzünk, adjunk hangjelzést, de ne rántsuk félre a kormányt, mivel az még komolyabb balesethez vezethet.
- Ha elpusztult vadat látunk, hívjuk a 112-t! Ne próbáljuk meg eltávolítani vagy hazavinni!
Óvatosan a pocsolyákkal!
A lehullott falevelek szintén nehezíthetik a közlekedést. Amellett, hogy csúszásveszélyesek, könnyen eltakarhatják az úton fekvő tárgyakat, köveket vagy más akadályokat. Szintén veszélyt jelenthetnek a pocsolyák, amelyekről nehéz megállapítani, hogy milyen a mélységük, vagy mit rejtenek maguk alatt. Mind a vízzel teli gödrök vagy repedések, mind a levelekkel borított úttest olyan kockázatokat hordozhat, amelyek kárt tehetnek a gumiabroncsokban vagy a gépjármű futóművében, ezért fontos lassítani ezeken a szakaszokon.