Az összecsapás az Egyiptomi Múzeumnál, a Tahrír tér közelében történt, vagyis az eddigi tüntetések centrumában. A teret a rendőrség lezárta, de a tömeg ostromolja. Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió egy halottról és tucatnyi véres sebesültről kapott hírt szemtanúktól. Tüntetést jelentettek pénteken az ókori látványosságairól híres, dél-egyiptomi Luxorból is.
A kormányellenes tüntetések újabb hullámára készülve Kairó utcáit már a hajnali órákban az elit egységek, azaz a különleges terrorellenes erők lepték el. Hadjáratot indítottak a hatóságok a Muzulmán Testvériség nevű ellenzéki szervezet ellen is. Elemzők szerint mindez arra utal, hogy a Mubarak-rezsim a tüntetőkkel szemben egyértelműen a "kemény kéz" politikáját választotta.
Az internet egy csapásra megszűnt, mint ahogy csütörtök éjfél óta megbénultak a legfontosabb közösségi hálózatok, a Facebook és a Twitter, és nem működik a BlackBerry üzenethálózata is. Ennek előzménye, hogy az internet mellett a szóban forgó hálózatok az elmúlt napok tiltakozó megmozdulásai során a legfőbb eszközt jelentették az emberek mozgósítására.
Az egyiptomi rendőrök vízágyúkkal és gumilövedékekkel csaptak le Mohammed el-Baradei ellenzéki vezető támogatóira, amikor a déli imát követően Kairóban csatlakoztak a kormányellenes tüntetéshez. A rendőrök gumibotokkal verték Baradei támogatóit, akik körbevették vezetőjüket, hogy megvédjék őt. Előbb az a hír terjedt el, hogy a rendőrök őrizetbe vették a Nobel-békedíjas politikust, de később kiderült, hogy csak nem engedték távozni a helyszínről. A tömeg azt skandálta, hogy távozzon a hatalomból Hoszni Mubarak elnök. Egyes jelentések szerint négy francia újságírót őrizetbe vettek, a Le Journal de Dimanche, a Le Figaro és a Paris-Match című lapok, valamint a Sipa fotóügynökség munkatársait.
A középosztály is
Az al-Dzsazíra katari hírtévé arról számolt be, hogy tüntetők gyülekeznek az államfő egyik kairói rezidenciájánál. A város egyik másik pontján, a Ramszesz téren több ezer ember csapott össze a pénteki imáról távoztában a rohamrendőrökkel. Az utóbbiak könnygázt vetettek be, néhány könnygázgránát berepült az an-Núr mecset belsejébe. Az előkelő Mohandiszín negyedből legalább tízezer ember menetelt a városközpont felé, s közben azt kiabálta, hogy "Le Mubarakkal" - közölték szemtanúk.
A rohamrendőrség fejvédőkkel és pajzsokkal felszerelkezett csoportjai állomásoznak városszerte, a Níluson átívelő hidaknál, a jelentősebb közúti kereszteződéseknél. A Tahrír téren, a tüntetők eddigi fő gyülekezési helyszínén több száz rohamrendőr csoportosult, hogy szembeszálljon a tüntetőkkel. Az északi Alexandriában is gumilövedéket és könnygázt használtak a rendőri erők, hogy szétoszlassák a többezres tömeget, amely a pénteki nagyima után gyűlt össze. Hírügynökségi jelentések, valamint szemtanúk beszámolói szerint megmozdulások voltak Asszuán, Aszjút, Manszúra, Minja, Szuez városokban, és még a Sínai-félszigeten fekvő el-Arísban is.
Ellenzéki vezető őrizetben
A hatóságok házi őrizetbe helyezték Mohammed el-Baradei ellenzéki vezetőt. A Nobel-békedíjas politikus péntek délután csatlakozott egy békés tüntetéshez Kairóban. Ezt megelőzően rendőrök egy időre feltartóztatták, nem engedték, hogy a péntek déli ima után kilépjen egy mecsetből. Emiatt Baradei hívei kövekkel dobálták meg a rendőröket, akik válaszul vízágyúkat vetettek be. Eközben a parlament alsóháza külügyi bizottságának elnöke felszólította Hoszni Mubarak államfőt: indítson "példátlan reformokat", hogy elkerülje egy "forradalom" kirobbanását.
Eközben a parlament alsóháza külügyi bizottságának elnöke felszólította Hoszni Mubarak államfőt: indítson "példátlan reformokat", hogy elkerülje egy "forradalom" kirobbanását. Musztafa el-Fekki az al-Dzsazíra katari székhelyű hírtelevízióinak adott nyilatkozatában pénteken kijelentette, hogy a világon sehol sem képesek véget vetni a forradalomnak rendfenntartó erők. "A biztonsági erő önmagában nem elegendő, maga az elnök az egyetlen, aki véget tud vetni ezeknek az eseményeknek" - mondta a politikus, reformokra szólítva fel Mubarakot.
Már tankok is
Lövések dördültek Kairó belvárosában péntek este, miután a kormány az egész nap tartó heves kormányellenes tüntetések után éjszakai kijárási tilalmat vezetett be. Egy szemtanú beszámolója szerint a tüntetők a parlament, a kormányszékház és más kormányzati épületek közelében csaptak össze a rendfenntartókkal. Az említett városrészben több mint ezer tüntető tartózkodik, és sűrű füst gomolyog. Hoszni Mubarak egyiptomi elnök az ország egész területére kiterjesztette a kijárási tilalmat péntek este - jelentette a kairói állami televízió. Mubarak államfőként az egyiptomi fegyveres erők főparancsnoka.
A kormány által kihirdetett éjszakai kijárási tilalommal dacolva tüntetők ezrei próbálták megostromolni az egyiptomi külügyminisztérium és az állami televízió székházát péntek este Kairóban. Tüntetők egy csoportja közben ettől nem messze, a kormánypárt felgyújtott székházában fosztogat, tévékészülékeket és egyéb elektromos eszközöket tulajdonít el.
Közben a kelet-egyiptomi Szuez városában szemtanúk szerint legalább öt harckocsit vezényeltek a tüntetők által napközben felgyújtott rendőrőrs elé. A tüntetők felmásztak a járművekre és megpróbáltak beszélni a katonákkal, akik azonban megkísérelték elhessegetni őket.
A katari Al-Dzsazíra hírtelevízió élőben tudósít az eseményekről.