Újra megnyílik a mezőgazdasági fejezet?

Munkás szünetre kárhoztatja a brit elnökség az Európai Unió tagjait, azaz a 2007-2013 közötti büdzsé ügyét "jegelik", s még októberben is csak pulóvert öltve elmélkednek róla a kormányfők. Mindeközben reformokról és irányelvekről megannyi döntést előkészít Brüsszel.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Nem lesz nettó befizető Magyarország amiatt, hogy Bulgária és Románia 2007-ben csatlakozik az Európai Unióhoz" - szögezte le az Európai Ügyek Hivatalának elnökhelyettese. Dr. Györkös Péter a Piac & Profit kérdésére válaszolt így a Miniszterelnöki Hivatal szervezte július 27-i háttérbeszélgetésen. Ehhez olyan valószerűtlen körülménynek kellene bekövetkeznie, hogy a két ország belépése előtt nem születne megállapodás a huszonötök pénzügyi perspektívájáról, hanem csak utána készülne el a költségvetés, s az akkori statisztikai adatok alapján folynának a számítások. Amúgy pedig még ilyen feltételek mellett sem válnánk nettó befizetőkké a két csatlakozó miatt.  Az elnökhelyettes feltételezése szerint a brit elnökség végén, vagy nem sokkal azt követően megszületik a megállapodás a pénzügyi perspektíváról.

Jó tudni, hogy október 27-én és 28-án sor kerül az uniós állam- és kormányfők informális csúcstalálkozójára. Vagyis a briteknek sincs ellenére a pulóveres tanácskozás, s ilyen "laza" környezetben sok minden lendületet kaphat. London egyébként nem akarja, hogy november előtt a pénzügyi perspektíva ügyéről, azaz a 2007-2013 közötti uniós büdzséről érdemi tárgyalások és döntések szülessenek. Az Európai Ügyek Hivatalának elnökhelyettese azonban azt biztató jelnek ítéli, hogy a britek a pénzügyi perspektívát első számú megoldandó kérdésnek tekintik. Vagyis nem szabad messzemenő és elhamarkodott következtetéseket levonni abból, hogy hónapokig látszólag semmilyen érdemi nem történik a büdzsé ügyében. Egyrészt folynak kétoldalú tárgyalások, másrészt több rendeletet elő lehet készíteni a novemberi hivatalos kormányfői tárgyalásoktól függetlenül is.

Nem mellékes, hogy az úgynevezett reformdossziékkal változatlanul intenzíven foglalkoznak Brüsszelben a brit elnökség alatt is. A "lisszaboni reform" akcióterve például október 15-ig elkészül. Folynak az intenzív tárgyalások a belsőpiaci szolgáltatások irányelvéről is, októberben parlamenti napirendi téma lesz, már csak azért is, mert legalább ezer módosító indítvány szerepel az EU-s honatyák előtt. Amúgy a belső piaci szolgáltatások súlyára jellemző adat, hogy a GDP 70 százalékát ez a szektor állítja elő. Szintén a brit elnökség időszakában születhetnek fontos döntések a kémiai anyagokról, valamint a munkaidőt szabályozó irányelvekről. A mezőgazdasági reformok ismert módon kényes ügyek, elegendő a cukorpiaci átalakítási elképzelésekre gondolni. Magyarország július közepén is ismertette álláspontját, azt, hogy ehelyütt is akkor lehet a reformlépéseket megtenni, ha az alkalmazkodást segítő megoldásokat is kidolgozza, bevezeti az EU. A cukor után a bor, a gyümölcs, a zöldség piaci környezetének reformja esedékes. Az egyes részterületeknél fontosabb azonban, hogy Magyarország a mezőgazdaság komplex és radikális reformprogramját csak a 2013 utáni időszakban tartja reálisan elindíthatónak. Ha ezt nem sikerül elérnünk, akkor a koppenhágai megállapodás mezőgazdasági fejezetét újra meg kell nyitni - állapította meg Györkös Péter.

Aktualitás Brüsszelben az is, hogy 2006 közepéig a munkaerő szabad áramlásáról szóló döntéseket a 15-öknek felül kell vizsgálniuk. A szabályok szerint az első két esztendő elteltével ugyanis esedékesek az új döntések. Ugyancsak időszerű a schengeni csatlakozásról állást foglalni, hazánk most azt terjeszti elő a brüsszeli döntnököknek, hogy az úgynevezett második generációs schengeni információs rendszer 2007-es bevezetése előtti állapotunkról legkésőbb 2006-ban készüljön el a rólunk szóló értékelés.

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo