Az Európai Parlament elnöke és az EU-Tanács soros elnöke szerdán írta alá annak az európai mechanizmusnak a végrehajtásáról szóló ajánlást, amely egyfajta "európai fordítókorongként" néhány éven belül lehetővé teszi az egyik tagállamban kiállított iskolai diplomák és szakképesítések konvertálását és elismertetését egy másik tagállamban - írja a Jogi Fórum. Az Európai Képesítési Keretrendszer (European Qualifications Framework, EQF) létrehozása kettős célt követ: egyrészt a mobilitás megkönnyítését az Európai Unió tagországai között, másrészt elő kívánja mozdítani az élethosszig tartó tanulást az egész EU-ban.
Az elgondolás nem kívánja harmonizálni a diplomák és a végzettséget igazoló egyéb okmányok kiállítását az Európai Unióban, hanem a tagállamok önkéntes részvételével egy olyan rendszert hoz létre, amely egy európai fordítókorongon keresztül adaptálhatóvá teszi az egyik országban kibocsátott képesítéseket egy másik tagállamban.
Az önkéntes rendszerben részt venni szándékozó tagállamoknak e célból nemzeti képesítési rendszerüket 2010-ig össze kell kapcsolniuk az EQF-fel, majd második szakaszban 2012-től minden közép- és felsőoktatási intézmény által újonnan kiállított diplomát, képesítést és végzettséget igazoló dokumentumot hozzákapcsolnának a rendszerhez. A rendszerben részt vevő országok hatóságai aztán az EQF-en keresztül bizalmi alapon elfogadnák egymás képesítéseit, megkímélve a külföldön munkát vállalókat és tanulni vágyókat egy rendkívül időigényes bürokratikus honosítási procedúrától. (A Magyar Outsourcing Szövetség szakmai rendezvénye a multinacionális cégek, valamint a hazai kis- és középvállalkozások globális értékláncban betöltött szerepét vizsgálva bemutatta azokat a lehetőségeket, amelyeket a nemzetközi munkamegosztás kínál számukra.)