Mindeközben két amerikai F-16-os vadászgép kísért be péntek délután a New York-i JFK repülőtérre egy Dubajból érkező utasszállító repülőgépet. Az FBI közlése szerint az Emirates légitársaság repülőgépen Jemenből érkező csomag volt. A repülőgépet New Yorkban szövetségi ügynökök várták. Egy névtelenséget kérő washingtoni kormánytényező szerint az Arábiai-félszigeten tevékenykedő al-Kaida állhat az Amerikába küldött gyanús csomagok mögött.
Éberség-teszt
Biztonsági szakértők úgy vélik, hogy a küldeményekkel terroristák a nyugati biztonsági szervek éberségét kívánták tesztelni. Az amerikai hatóságok egyébként a külföldről érkezett figyelmeztetés nyomán azonnal óvatosságra intették az illinoisi nagyváros zsidó közösségét.Az amerikai biztonsági szerveit egy meg nem nevezett szövetséges figyelmeztette, hogy Jemenből biztonsági kockázatot jelentő csomagokat fognak érkezni több chicagói zsinagógához. Barack Obama elnök, akit közép-európai idő szerint hajnali 4 óra 35 perckor értesítették az ügyről, közép európai idő szerint 22 óra 15-kor beszédet mond majd az incidenssel kapcsolatban.
Csomagküldés-rejtély
A több kontinensre kiterjedő csomagküldés-rejtély első felvonásaként pénteken az angliai Birmingham repülőterén feltartóztatták a UPS csomagfutár-szolgálat egy Chicagóba tartó repülőgépét, amelynek fedélzetén találtak egy fehér porral szennyezett, nyomtatóba való festéktartályt, amelyhez nyomtatott áramkört erősítettek. A gyanús tárgy az első jelentések szerint nem tartalmazott robbanóanyagot, ám később a brit hatóságok jelezték: egyelőre nem hoztak hivatalos állásfoglalást az ügyben.
A dubaji hatóságok a Federal Express csomagküldő szolgálattól foglaltak le egy Jemeből Amerikába küldött csomagot. Amerikai közlés szerint ez hasonló volt a birminghami küldeményhez. Mint kiderült, a két csomagot Jemenben ugyanaz a személy ugyanabból a helyiségből adta fel. Az illető a helyi hatóságok szerint terrorista szervezetekkel áll kapcsolatban. A jemeni kormány pénteken átfogó vizsgálatot rendelt el az ügyben.
Bombariadó a keleti-parton
A londoni incidens nyomán az Egyesült Államokban bombariadót rendeltek el, amely alapvetően Newark és Philadelphia repülőterére terjed ki, de más városok, így New York, Chicago és a Maine állambeli Portland légikikötőiben is fokozott elővigyázatossági intézkedéseket hoztak. Philadelphiában a UPS Nagy-Britanniából érkezett két, Newarkban pedig egy repülőgépét vizsgálták át, de bombát nem találtak. New Yorkban a UPS egyik teherautóját kutatták át, de az itt megtalált gyanús csomagban sem pokolgép, hanem papírok voltak.
A pénteki felfordulás mögött amerikai feltételezés szerint az al-Kaidának az arábiai félszigeten tevékenykedő szervezete állhat, amely 2009-ben a jemeni és a szaúdi szárny összeolvadásából jött létre.