Tengerjáró hajón nyugdíjaskodni? Azt meg hogyan?

Az amerikai nyugdíjasok élete annyira drága, hogy azzal az erővel már egy óceánjáró sétahajón is tudnak kabint bérelni hosszú távra. Legalábbis a statisztikák és a hajótársaságok ezt sugallják. Van, ahol pedig alkudni lehet az árból. Ám van sok buktató, az egészségbiztosítástól kezdve a kisállatok elhelyezéséig.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mindenki másképp képzeli el a nyugdíjasok életét. Vannak, akik számára az egzotikus kikötők látogatása egy óceánjáró hajó fedélzetén a lehető legjobb elfoglaltság. Az amerikai nyugdíjasok számára pedig ez nem elérhetetlen – derül ki a The Balance cikkéből.

A tengerjáró hajón való nyugdíjba vonulás nemcsak az álmokat teljesíti be, de meglepő módon egyeseknek még spórolni is segít. Lehetővé teszi, hogy a megtakarításaik tovább tartsanak – állítja az eléggé hajópárti cikk. Ehhez azonban a nyugdíjas élet alapos tervezésére van szükség.

Az első lépés természetesen annak meghatározása, hogy meg tudja-e fizetni mindezt a nyugdíjas. A nyugdíjas évek átlagos költsége a nyugdíjas évek tipikus időtartama és a nyugdíjasok átlagos kiadásai alapján az USA-ban 828 ezer dollár (248 millió forint). (Magyarországon ennek csak a töredéke, becslésünk szerint 20-30 millió forint lehet, de nagy különbség, hogy az egészségügy itt elvileg ingyenes.)

Hosszú távra olcsóbb

Ez évi 46 ezer dollár, 13,8 millió forint, feltételezve, hogy a nyugdíjban töltött idő 18 év. A tengerjáró hajó átlagos utasa azonban napi 213 dollárt költ (majdnem 64 ezer forintot), ami 77,75 ezer dollárt jelentene éves szinten az állandóan a hajón élő személyek számára.

De ez csak az átlagos kiadás. Hosszú távra alacsonyabb viteldíjakat lehet kialkudni, és a kevesebb luxus is csökkenti viteldíjakat. Egyes hajótársaságok jelentős diszkontot adnak az állandó lakóknak, éves vagy kétéves fizetési gyakoriság esetén.

A nyugdíjasház sem semmi

Ilyen árengedményekkel olcsóbb lehet egy tengerjáró hajón nyugdíjba vonulni egy felügyelt nyugdíjasházhoz, nyugdíjas lakóparkhoz képest. A Genworth Financial szerint egy ilyen, speciálisan időseknek kiképzett lakhelyen átlagosan 48 000 dollárt kellett fizetni 2018-ban.

A tengerjáró hajón élni pedig segíthet egészségesnek maradni, amivel az amerikaiak elkerülhetik a hosszú távú ápolás költségeit. Ezek könnyen meghaladhatják az évi 100 000 dollárt is, ha nincs az illetőnek hosszú távú ápolási biztosítása.

Izgalmas és pihentető programok

Kérdés, a tengerjáró hajó passzol-e a nyugdíjas életmódjához? – teszik fel a kérdést. De vannak külön utazási programok a nyugdíjasok számára, amelyek inkább a szárazföldi vidéki nyugdíjas életet próbálják utánozni.

A Carnival Cruise Line (CCL), a Royal Caribbean (RCL) és a Norwegian Cruise Line (NCLH) árfolyama. (Grafikon: Tradingview.com.)
A hajók egyébként is rengeteg programot kínálnak, gyógyfürdő-szolgáltatásokat, rendszeres társadalmi eseményeket, bevásárlási lehetőséget, fitness központokat, orvosi létesítményeket képzett egészségügyi szakemberekkel. A takarítást, a mosást és az ételeket is a tengerjáró hajó személyzete intézi. Viszont a legtöbb hajó nem tűri meg a háziállatokat a fedélzeten.

Másfél millió dollár húsz évre

Aki mindezt megengedheti magának, az akár útvonalakat is választhat. Ázsián akar végighajózni? Észak- és Dél-Amerika csendes-óceáni partjain? Vagy Európában? A Karib-tenger térségében? Mi van a bakancs-listáján? – teszik fel a  kérdést.

Óceánjáró, mint befektetés?

Cruise Market Watch oldal szerint az óceánjáró sétahajók piaca 2018-ban 45,6 milliárd dolláros bevételt hozhatott, ami 4,6 százalékos növekedés. A legnagyobb a Carnival-csoport (CCL), a második a Royal Caribbean (RCL), a harmadik pedig a Norwegian Cruise Line (NCLH). Mindhárom részvénye szerepel az USA értékpapír-piacán, árfolyamukat a fenti grafikon mutatja. A részvények 2017 végéig sokat emelkedtek, de onnantól már nincsenek a csúcson. Vélhetően az általános globális gazdasági lassulás is kedvezőtlenül hat rájuk.

 

 

A Cruise Market Watch oldal és a Smartasset kalkulációi is hasonlóak, egy húsz éves nyugdíjas élet alapáron nagyjából másfél millió dollárba kerül (450 millió forintba). Bő másfélszeresébe annak, amit egy átlagos nyugdíjas a szárazföldön elkölt.

Biztosítás, adó, főzés

De vannak olyan hajók, ahol a költségeket ennek alig több mint a harmadára is le lehet szorítani. Például van, ahol a nyugdíjas főzhet saját magára. Vagy jutányosan megveheti magának a kabint, egyfajta örökbérletet vásárolhat rá.

Sok más kérdés van még, például mit csinál a nyugdíjas a szárazföldön maradt vagyonával, ingatlanaival. Vagy az egészségbiztosítás problémája. Nem minden amerikai biztosítás fedezi ugyanis az egészségügyi ellátás költségeit, ha az illető az USA-n kívül tartózkodik. Szükség lehet magán-egészségbiztosításra vagy utazási biztosításra az egészségügyi költségek fedezésére. Hajó fedélzetén élni pedig nem zárja ki a jövedelemadó megfizetését sem.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo