Szakértők: a terrorizmus jelenleg is kihívás

A 2001. szeptember 11-i támadás óta eltelt tíz évben sem sikerült felszámolni a terrorizmust, az még jelenleg is kihívást jelent az országoknak egy nemzetközi konferencia előadói szerint.  

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A 2001. szeptember 11-i terrortámadás közelgő évfordulója alkalmából, a Demokratikus Átmenet Nemzetközi Központja az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával rendezett nemzetközi konferencián Erdős André korábbi ENSZ-nagykövet azt mondta, bár "ma bölcsebbek és tapasztaltabbak vagyunk", a kihívás változatlan, ezért folytatni kell a nemzetközi összefogást a terrorizmus visszaszorítására.
Mint felidézte, a támadás után tartott beszédében azt hangsúlyozta, hogy szeptember 11. mindenki számára ébresztőt jelentett, mert mindenkit felkészületlenül ért. A diplomata akkor is széleskörű összefogást sürgetett a terrorizmus ellen. Erdős André, aki New Yorkban tartózkodott a támadás idején, úgy emlékezett, az utcákon leginkább a hitetlenség, a félelem és a bizonytalanság jellemezte a közhangulatot. Szeptember 11-ét követően azonban a város megmutatta, "mit jelent az egység és a szolidaritás" - emelte ki.


Fotó: Fényes Gábor

Janne Haaland Matlary korábbi norvég külügyminiszter-helyettes szerint szeptember 11. után minden ország számára valós veszéllyé vált a terrorizmus, különösen az euroatlanti térségben. Európa egy ideig azt hitte, nem érinti a terrorizmus fenyegetése, de a madridi, londoni és az oslói merényletek ennek az ellenkezőjét bizonyították - fűzte hozzá. Mint mondta, jelenleg inkább az egyéni elkövetők jelentenek problémát, akik nem állnak szoros kapcsolatban az al-Kaidával. A "magányos" elkövetőkre a norvég Anders Behring Breiviket hozta példaként, aki - mint emlékeztetett - már kilenc éve tervezte egyedül a júliusi oslói és utoyai merényleteket, amelyekben 77 ember halt meg. Arra is kitért, hogy a terrorizmus elleni harcban a kockázatkezelés kiemelt szerephez jut, és ez igen nehéz feladat, hiszen - ahogyan a közelmúltbeli események is mutatták - nem egyértelmű, hogy kinek kell nagyobb kockázattal számolnia: egy Afganisztánba induló katonának vagy egy Utoya szigetén táborozni készülő diáknak.

Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő azt hangsúlyozta, hogy a 2001 óta eltelt évtizedben Afganisztánban és Irakban hajtották végre a terrorcselekmények egy jelentős részét, holott ezekben az országokban a nemzetközi beavatkozás célja éppen a stabilizálás volt. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem stratégiai védelmi kutatóintézetének igazgatója szerint 2002-2003 után megugrott a terrortámadások száma ebben a két országban, és - mint fogalmazott - ehhez a nemzetközi beavatkozás "nyilvánvalóan hozzájárult".

Christiane Höhn, az EU terrorellenes koordinátorának tanácsadója azt mondta, szeptember 11. tanulsága a következő tíz évre egyebek mellett az, hogy elengedhetetlen egy átfogó terrorizmus ellenes stratégia kidolgozása, a támadások megelőzésére minél nagyobb hangsúlyt kell helyezni, figyelni kell az emberi jogok tiszteletben tartására és az új kihívásokra is, mint amilyen például a kiberbiztonság.

Magyarics Tamás Amerika-szakértő előadásában elmondta, szeptember 11. azért is fordulópontot jelentett az Egyesült Államokban, mert míg korábban a szabadság és a biztonság egyaránt fontos célok voltak, a támadás után a legtöbb ember inkább a biztonságot részesítette előnyben a szabadság rovására.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo