Dráguló banki szolgáltatások
A Központi Statisztikai Hivatal a bankkártyahasználat, a saját bank ATM-jéből történő 20 ezer forintos készpénzfelvét, a lakossági folyószámla, a bankon kívüli eseti átutalás és a csoportos beszedési megbízás díját figyeli. A szóban forgó díjak 2012-tól 2016-ig 52 százalékkal emelkedtek, ami sokszorosa az azonos időszakban mért inflációnak. A jelentős növekedés elsősorban a pénzügyi tranzakciós illeték 2013-as bevezetésével magyarázható, akkor ugyanis közel 36 százalékkal drágultak ezek a szolgáltatások.
Az elemzés szerint 2017-ben is folytatódott a banki díjak emelkedése, de ez csupán az inflációval közel azonos mértékben történt. Az idei év első nyolc hónapjában ugyanis átlagosan 2,2 százalékkal emelkedtek a szóban forgó díjak, míg a nyolchavi átlagos infláció 2,4 százalékos volt.
Nem mindegy milyen kártya
A BankRáció.hu elemzése szerint bár a hivatalos adatok alapján emelkedett a legalapvetőbb banki szolgáltatások díja, a piaci kínálatban a legjobb konstrukciók használatával le lehet szorítani a kiadásokat. “Vannak például olyan bankszámlák, amelyek a feltételek teljesülése esetén akár ingyenesek. A legolcsóbbak pedig évente 1-2 ezer forintból kijöhetnek, azaz havonta pár száz forintos kiadást jelentenek. Ugyanakkor a legdrágább bankszámlák - azonos használat mellett - 17-20 ezer forintba kerülnek” - mondta Trencsán Erika, a BankRáció.hu szakértője.
Trencsán Erika rámutatott arra is, hogy a drágább bankszámlák és kártyák extra szolgáltatásokat is nyújthatnak a sima konstrukciókhoz képest. Ilyen lehet például a vásárlások után történő pénzvisszatérítés vagy az életbiztosítás, azonban a prémium kategóriába tartozó bankkártyákat csak azoknak érdemes választaniuk, akik valóban kihasználják az hozzájuk kapcsolódó többletszolgáltatásokat. A mindennapos vásárlásokra a sima bankkártyák is jók, ráadásul sokkal olcsóbban használhatóak.
A jelentős eltérések miatt érdemes rendszeresen megnézni a bankok bankszámlacsomagjait és a díjakat. A bankváltással járó adminisztrációtól ma már nem kell tartani, egy tavalyi jogszabályváltozás eredményeként ugyanis ma már sokkal gyorsabban és egyszerűbben megtörténhet a bankváltás, mert az ügyfelek helyett ezt már a bankok intézik.