"A vöröshúsok jelentős fehérje-, vitamin-, zsír- és ásványianyag-források. A marha- és a sertéshús 17-21 gramm/100 gramm fehérje tartalmú és 84-92 %-os hasznosulású, vagy más néven biológiai értékű. A fiatal- és az időskori szervezet fokozott fehérje igényének ellátásában a húsfogyasztás alapvető jelentőségű. A hús fontos azért is, mert benne az emberi szervezet által nem előállítható, ún. esszenciális aminosavak is megtalálhatók." - nyilatkozta prof. dr. Halmy László, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke, aki a húsfogyasztáshoz párosuló bőséges zöldség- és gyümölcsfogyasztást is javasolja.
Ha kevés vöröshúst fogyasztunk, az fáradékonyságot és vérszegénységet is okozhat. Ahogy Erdélyi Alíz dietetikus vélekedik: "Ételeink közül az állati eredetűek vastartalma jobban hasznosul, mint a növényieké. Ráadásul minél vörösebb színe van a húsnak, általában annál több vas található benne, amelynek hiányában vérszegénység alakulhat ki. Azonban ne felejtsük mindenben a mérték és a minőség a fontos, mértékletes húsfogyasztás zöldségkörettel a teljes értékű táplálkozás része."
"A húsok koleszterintartalma lényegesen kisebb, mint a belsőségekben, a vajban vagy a tojássárgájában található koleszterinmennyiség. A sejtek felépítéséhez és működéséhez szükségünk van koleszterin bevitelre. A koleszterin kisebb hányadát vesszük fel táplálékkal, döntő mennyiségben szervezetünk maga állítja elő. Arra viszont figyeljünk oda, hogy miként készítjük el ételeinket. Még a legsoványabb, 1-2 százalékos zsírtartalmú hús is zsírossá tehető panírozással és bő zsiradékban történő sütéssel." - állítja dr. Zsarnóczay Gabriella, az Országos Húsipari Kutatóintézet vezetője.
Magyarországon legnagyobb arányban a szív- és érrendszeri betegségek fordulnak elő. Ezek kockázati tényezői - a dohányzás kivételével - szinte kizárólag táplálkozásunkkal függnek össze. A kockázati tényezők között az elhízás okozza a legnagyobb veszélyt. Dr. Pados Gyula, a Táplálkozási Fórum elnöke más étkezési tervet javasol. "A hazai felnőtt lakosság több mint 60 %-a túlsúlyos, illetve elhízott. Ennek megelőzése és kezelése a korábbi sikertelen zsírszegény diéták után fehérjedús, szénhidrátszegény, zöldségekben gazdag étrenddel történhet. A fehérjebevitel több mint 1/3-át húsokkal lehet biztosítani, zsírszegény vörös- és fehérhúsokkal egyaránt."