Rossz a helyzet a magyarok szerint

Míg vannak európai országok, ahol a lakosság ma is úgy érzi, hogy nem kell anyagi gondokkal megküzdenie, Magyarországon az emberek egyre rosszabbul érzik magukat az Európai Bizottság most bemutatott őszi Eurobarométer felmérése szerint. A novemberben készült kutatás szerint sem a saját, sem az ország gazdasági helyzetét nem tartják biztatónak.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európaiak döntő többsége még mindig úgy látja, hogy háztartása jelenleg jó anyagi körülmények között van, bár a pozitív megítélés gyengülő tendenciát mutat. Míg az előző felmérésben 65 százalék nyilatkozta ezt, novemberben már csak a megkérdezettek 61 százaléka vélekedett így. E tekintetben azonban országonként számottevő különbségek mutatkoznak: míg a hollandok 85 százaléka, a finnek 88, a dánok 89 és a svédek 90 százaléka ért egyet a fenti állítással, hat országban csak a kisebbség vélekedik így. A görögök és a magyarok 24 százaléka érzi úgy, hogy a háztartásának jól megy, de a litávnok, románok, portugálok és a bolgárok sem elégedettek. A magyar háztartások közérzete a felmérés szerint 2010 és 2011 novembere között öt százalékot romlott.


Fotó: sxc

A korábbi Eurobarométer felmérésekhez hasonlóan a válaszadók véleményei között – tagállamonként – ezúttal is jelentősek az eltérések a nemzeti gazdaság helyzetének megítélését illetően. Míg Svédországban, Luxemburgban és Németországban a polgárok több mint háromnegyede jónak tartja a gazdaság állapotát, addig Görögországban, Írországban és Spanyolországban 5 százaléknál is kevesebben vélekednek így. Magyarországon a lakosság 92 százaléka kifejezetten rossznak ítéli meg az ország gazdasági helyzetét. Nálunk rosszabbnak a portugálok, a bolgárok, a spanyolok, az írek és a sor végén a görögök tartják a nemzeti gazdaságukat.

Az elmúlt 6 hónap során valamelyest mindenütt visszaesett – átlag két százalékponttal - a nemzeti gazdaság helyzetét jónak tartók száma, és enyhén nőtt a nemzeti gazdaságuk helyzetét rossznak ítélők száma. A 2011. őszi Eurobarométer felmérést a decemberi EU csúcs időpontját megelőzően, 2011. november 5–20. között folytatott személyes beszélgetések révén készítették. A 27 uniós tagállamban és a tagjelölt országokban összesen 31659 személyt kérdeztek meg.

A közvélemény mindinkább valósnak tartja, hogy a válságból való kilábalás rövidtávfutás helyett maratoni méreteket ölt. Az európaiaknak csak 23 százaléka gondolkodik úgy, hogy a gazdasági válság munkaerőpiacra gyakorolt hatása már elérte a tetőpontot, míg 68 százalékuk ezzel ellenkezően vélekedik.
Összességében megállapítható, hogy az európaiak továbbra is nagyobb bizalommal vannak az Európai Unió (34%), mint saját nemzeti kormányuk (24%) iránt. A 2011. tavaszi felméréshez képest azonban mindkettőben jelentősen megingott a bizalom (az unió esetében 7, a nemzeti kormányok esetében 8 százalékpontos a visszaesés).


Az európaiak továbbra is úgy vélik, hogy a gazdasági válság hatásainak kezelésében az Európai Unió a leghatékonyabb szereplő, megelőzve a nemzeti kormányokat. A harmadik helyen a G20-ak, a negyediken pedig a Nemzetközi Valutaalap áll.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo