A prágai iskolai lövöldözés 24 éves merénylője a Károly Egyetem hallgatója volt, a lövöldözés napján is lett volna órája, és a rendőrség már kereste is őt, hiszen nem sokkal előtte találták meg a merénylő megölt édesapját. Utóbb kiderült, hogy az apjával is a merénylő végzett, és utána egyenesen az egyetemre ment, csak a rendőrség rossz helyen várt rá. Hajós István biztonsági szakértő szerint több ponton is megelőzhető lett volna az eset.
Magánbiztonsági szempontból nem előzhetünk meg ilyen eseteket, de az oktatási intézményekben – főleg középiskolákban és felsőoktatásban – már fel kellene készülni a lövöldözésekre, hiszen egyre gyakoribbak az ilyen esetek. A magányos merénylőket a rendőrségnek kell kiszűrnie. A prágai lövöldöző esetében is feltételezték, hogy az elkövető agresszióra hajlamos és akciót tervez, hiszen megtalálták a Telegram-fiókot, ami bizonyítja, hogy eltervezett támadásról van szó. Keresték is az egyetemen, de rossz épületben akartak lecsapni rá. Hasonló eseteknél célszerűbb 24 órás megfigyelés alatt tartani a potenciális elkövetőt a helyszín biztosítása helyett, ráadásul mivel volt írásos bizonyítékuk, hogy erőszakos bűncselekményre készül, bevihették volna igazságügyi szakértői vizsgálatra is – részletezi Hajós István, a Bastion Group biztonsági szakértője.
Hajós István kitért arra is, hogy ideje lenne a mesterséges intelligenciát is sokkal szélesebb körben bevetni hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében.