Roppant becsületesen gatyában rázta az egész portált Korani Eleni. A földszinttől az első emeletig rendezett külsőt varázsolt galériája köré. Jó pár évvel ezelőtt ennyi ereje volt a műkereskedő vállalkozónak, aki azt akarta, hogy az Irányi utcai ház ne süppedjen bele teljesen a szürke, málladozó környezetbe. Ennél többet akarhatott az a Somody Imre, aki nem egy emeletnyit volt képes tatarozni a szomszédos sarokházból, hanem a teljes Centrált. De sem az Ernst Galéria, sem a kávéház nem változtatott a lényegen: a Belváros igazi "vérátömlesztés" nélkül csak elkopni, elnéptelenedni, elértéktelenedni képes.
- Hiszem, ha látom - szakította meg "másmilyen" látásélményét a Náray-kirakatot szemmel felfalni igyekvő asszony, aki kérdésünk elől előbb egy kicsit kitérve, elkanyarodva bevallotta, ott, a Reáltanoda utca sarkánál szokta volt megspórolni azt a kiadást, amit a divatlapok emésztenének fel. - Benézve a szalonba ugyanazt látom, amit az újságban, a számomra megvehetetlenül drága elitdivatot. Bámészkodni itt ingyen is sikerül.
De megmagyarázta a "hiszem, ha látom" válaszát is, amivel végül is felelt érdeklődésünkre. Arra, hogy a Kecskeméti utca, Károlyi Mihály utca, sőt a Petőfi Sándor, a Bécsi, az Október 6. utca autós forgalmának szinte teljes kiiktatásához, a Kálvin tértől a Szabadság térig tartó szakasz "sétálóvá" változtatásához ugyan mit szól? Nyomatékul pedig hozzátette, igen kicsi lány korában élte át a környék utolsó generális átszabását.
- A nagyobb műtét az volt, amikor átadták az Erzsébet hidat, a kisebb meg az, amikor leszedték róla a villamosokat, s eltüntették az akkor még Felszabadulás térnek nevezett Ferenciek teréről az állandóan fütyülő és mindenkit megbüntető hidrogénszőke rendőrnőt.
Alárendelt politika?
Meglehet, a Náray-szalon kirakata előtti "memória-egypercesre" vállalkozó asszonyt valóban érheti meglepetés, hiszen már a pénz is kezd "összeállni" ahhoz, hogy a Belvárosból ismét belváros legyen: az elhagyott üzletek, málladozó portálok, más városrészekbe költöző idegenforgalmi szolgáltatások, értéküket vesztő lakások pedig csak egy kor lidérces álmaiként jönnek elő, a valóság az ellenkezőjéről szól majd. Visszaköltözik az élet, a pezsgés, az üzlet, a minőségi turizmus a város szívébe. Az előzmény pedig az, hogy valami egészen szokatlan történt a city korábbi és mai gazdái között: kitört a béke közöttük. A kívülálló azt hallja és látja, hogy az egymás ellenzékének számító leköszönt, illetve hatalomba került V. kerületi városvezetés mint két tejtestvér, olyan harmóniában építi Budapest Belvárosát.
Nem ilyen hangulatot vélelmeztünk, amikor a már vagy egy éve késlekedni látszó program helyzetét tudakolva találkozót kértünk dr. Steiner Pál országgyűlési képviselőtől. A honatyával - egyszersmind a fővárosi közgyűlés szocialista frakciójának vezetőjével, tanácsnokkal, aki 2006-ig az V. kerület polgármestere volt - még jövő időben beszélgethettünk a projektről. Azóta egy szűkszavú kommünikéből tudjuk, napirendjére tűzte a kormány a belvárosiak pályázatait, a brüsszeli beadványait. Mert hát a döntéseket a kormánynak kell meghoznia, és az Európai Unióhoz beterjesztenie, hogy komoly EU-s pénzt is hozzá lehessen rendelni a beruházáshoz.
- A kormány a jóváhagyását küldheti meg Brüsszelnek arról, hogy a Belváros a projektjeihez szabályszerűen tart igényt a támogatásokra - érvel a több tízmilliárdos segítség megszerzésének módjáról a budapesti politikus. - A program több nagy egységből áll: a Városkapu és térségének, a pesti korzónak, a városházának és a "főutcának" az építéséből, átépítéséből. Már ezek az átalakítások is teljesen új arculatot adhatnak a Belvárosnak. Az V. Kerületi Önkormányzat és a Fővárosi Közgyűlés együtt pályázik e program megvalósítása érdekében mind a kormányzatnál, mind Brüsszelnél.
Az együttműködés tervét, a közös teendők forgatókönyvét mind a két testület elfogadta, és felállítottak három irányító testületet: a Városkapu és az új pesti korzó projektekét Steiner Pál, a "főutcait", azaz a Kálvin tér és a Szabadság tér közötti útvonal átlényegítését pedig az V. kerület polgármestere, Rogán Antal vezeti. A két politikus a másik territóriumában társelnök, és vétójoggal bír, de mostanság sokkal inkább erősíteni, segíteni igyekeznek egymás munkáját. Bizonyára még megannyi közhellyel illethető e rendhagyó politikusi kapcsolat, de Steiner Pált arra kértük, inkább építkezzünk az újság hasábjain is, azaz segítsen látni, milyen is lesz az a környék, amelyet a Náray-divatszalon kirakata előtt megszólított, hitetlenkedő asszony el sem tud képzelni.
- Alig marad autós forgalmú belvárosi utca, az átmenő forgalmat gyakorlatilag megszünteti a hamarosan kezdődő átalakítás, miközben a Kecskeméti és a Károlyi utcában is idegenforgalmi, kereskedelmi célú üzletek sokaságát nyithatják majd meg a vállalkozások - érvel a sorrendben legelőbb elkészülő s bizonyára legtöbb ős-budapesti fantáziáját azonnal megmozgató beavatkozás mellett Steiner Pál, aki hivatalból nem annyira ennek a beruházásnak a pénztárcáját töltögeti, hanem a másik kettőét, a Városkaput és az új pesti korzót megvalósítóét. - Ahhoz nem fér kétség: az ingatlanok értéke, hasznosíthatósága alapvetően megnő, illetve bővül.
Megjelent a Piac és Profit magazin szeptemberi számában.