A Deloitte & Touche Central Europe felmérése alapján a 200 legnagyobb nyugat-európai és az 1000 legnagyobb magyar, lengyel, cseh és szlovák cég körében elvégzett felmérés határozottan pozitív hozzáállást tükröz az Európai Unió bőóvítésével és a befektetésekkel kapcsolatban – mondta Otto Jelinek, a cég elnöke.
Magyarországon az itt működő 200 legnagyobb cég felsővezetői vettek részt a felmérésben. A cégek 69 százaléka véli úgy, hogy teljes mértékben felkészült az EU csatlakozásból adódó összes változásra, kihívásra és problémára, és mindössze 20 százaléknak vannak kételyei a felkészülést illetően. Nemkülönben optimisták a magyarországi cégek az uniós csatlakozás várható hatásait tekintve. 82 százaléka számít kifejezetten pozitív változásokra és csak elenyésző részük gondolja úgy, hogy az uniós csatlakozás negatív hatással lesz cége működésére.
A cégvezetők még derűlátóbbak. Mintegy 84 százalékuk vár összességében pozitív hatást. Az itthoni cégek vezetőinek háromnegyede arra számít, hogy növekszik a Magyarországra irányuló külföldi befektetési kedv. Alig több, mint egy tizedük vélekedett úgy, hogy csökken a befektetési kedv.
A nyugat-európai cégek nyolcvanegy százaléka igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy az EU tagság vonzóbbá teszi-e a közép-európai országokat a saját országukbeli befektetők számára, míg 17 százalék gondolta úgy, hogy az EU csatlakozás nem lesz hatással a működőtőke beáramlására. A csatlakozó országokban a cégek 77 százaléka véli úgy, hogy az EU csatlakozás vonzóbbá teszi országukat a külföldi befektetők számára; a lengyel cégek különösen optimisták ezen a téren: 89 százalék szerint Lengyelországnak növekedni fog a külföldi tőkevonzó képessége.
Másrészről, a vizsgált nyugat-európai cégek csaknem egyharmada úgy nyilatkozott, hogy országuk vállalkozásai eddig még nem használták ki a kibővült Európa által kínált új piacokat és egyéb lehetőségeket, és mindössze 62% vélekedett úgy, hogy az EU bővítés kedvező lesz országa egészére nézve.
A felmérésből az is kitűnik, hogy a négy közép-európai országban vizsgált cégek többsége úgy véli, teljesen felkészült az EU csatlakozással együtt járó változásokra, kihívásokra és problémákra. A lengyel vállalkozások közel kilenctizede meg van győződve arról, hogy a csatlakozás előnyökkel fog járni országa számára. Csehország és Szlovákia azonos adata 74% százalék, illetve 66 százalék. Összességében a vállalkozások 69 százaléka úgy véli, hogy a csatlakozás mindenképpen kedvező lesz rájuk nézve.
Optimista cégvezetők
A Deloitte and Touche felmérése szerint a régi, és az új tagállamok cégvezetőinek többsége pozitív változásokat vár az Unió bővítésétől. A most felvett tagállamok közül Lengyelországban a legbizakodóbbak a várakozások. A cégvezetők főként a működőtőke beáramlásában várnak komoly fellendülést.
Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte
Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók
Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői
Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa
A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.