Nyolcezer euró büntetés az illegális zenei másolónak

Talán a jogi offenzívának is köszönhetően, de egyre nagyobb teret nyernek a legális fájcserélő szolgáltatások a világhálón. Elterjedésüket segíti, hogy főként multimédiás fejlesztésekkel foglalkozó óriásvállalatok vették a szolgáltatást szárnyaik alá...

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

... Az is tény, hogy a kalózok átlagban 760 ezer forintos büntetésre számíthattak lebukásuk esetén, míg Németországban, a közelmúltban kétmillió forintos bírságot szabott ki a cottbusi bíróság. A felhasználók azonban drágállják, és rugalmatlannak tartják a hivatalos mp3 szájtokat – derült ki az International Herald Tribune összállításából.

A londoni székhelyű Hanglemezkiadók Nemzetközi Szövetsége (IFPI) két tucat fájlcserélő magánszemély ellen kezdeményezett jogi eljárást. A perbe fogottak mindegyike dán nemzetiségű. A testület elnöke, Jay Berman azt is bejelentette, hogy a közeljövőben a jogi hadjáratot kiterjesztik Angliára, Svédországra és Franciaországra is. A hírek szerint Japán is konzekvensebb és szigorúbb törvényi fellépést terveznek a magánszemélyek által üzemeltett ingyenes, vagy cserélhető mp3 fájlokat tartalmazó oldalak ellen.

Az eljárás valószínűleg csak legbelül éri váratlanul az üzemeltetőket. Ugyanakkor az IFPI felmérése szerint a P2P (personal to personal) bizniszben érintettek 70 százaléka meg van győződve arról, hogy tevékenysége teljes mértékben legális. A megkérdezettek köre abból a 18 csoportból került ki, akiket már az Európai Unió különböző államaiban eljárás alá vontak. A Brit Lemezkiadók Egyesületének (BPI) elnöke, Peter Jamieson annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a mostani jogi offenzíva eléri a célját, és visszaszorul az mp3 fájlok internetes cseréje.

A BPI egyébként a jogi út mellett a direkt marketing segítségével is szeretné visszaszorítani a csere-berét. Ugyanis a testület 175 ezer SMS-t küldött a brit felhasználóknak, amelyben arra figyelmeztette őket: jogi eljárást vonhat maga után, ha folytatják illegális tevékenységüket. Talán ennek, és az erélyes jogi fellépésnek köszönhetően a 2003. júniusi csúcsot követően 25 százalékkal esett a neten cserélt mp3-ak száma. Egyébként nem csak illegális oldalak érhetőek el a világhálón, hanem vannak törvényesen üzemeltett szájtok is.

Ezek száma – becslések szerint – világszerte száz körül alakul. Ugyanakkor a használóik heves kritikával illetik ezek működését: drágának és nem különösebben felhasználóbarátnak tartják őket. Éppen emiatt a kezdeti fellángolás után jelentősen esett látogatottságuk. Dániában egyébként a legális oldalakon mintegy 130 ezer fájl vár arra, hogy törvényes körülmények között gazdát cseréljen.

Visszatérve a jogi eljárások özönére: világszerte egyre gyakrabban nyúlnak ehhez az eszközhöz a különböző szervezetek. 2003. szeptembere óta az Amerikai Egyesült Államokban közel háromezer eljárás kezdődött, amelyek közül 500-ban már ítéletet is hoztak a bíróságok. Dániában március óta 88 ügyet tárgyaltak, közel felükben pénzbírságot szabtak ki. Az átlagos büntetés háromezer euróra (760 ezer forintra) rúgott. Németországban eddig 68 ügy jutott el a bíróságokra. Érdekes módon gyakrabban tárgyalták az ügyeket büntetőeljárásban, semmint polgári perben.

Az eddig ismert legmagasabb büntetést is a németek szabták ki. Egy 23 éves fiatalembert 8000 euróra (valamivel több mint 2 millió forint) bírságoltak meg, miután az eljárás során a kompúterén 6000 zenei fájlt, illetve 70 darab írott cédét találtak lakásán. Stuttgartban hasonló ügyet tárgyal a napokban az ottani bíróság. Olaszországban pedig 30 embert fogtak perbe, és számítógépek százait foglalták le, amelyeken több mint 50 ezer darab mp3 fájl volt fellelhető.

Úgy tűnik, hogy a zenészek is felismerték: amit nem lehet megszüntetni, a mellé érdemes odaállni. Az egyik legálisan üzemelő mp3-akat tartalmazó oldalt ugyanis Peter Gabriel alapította. A szájtnak egyébként 830 ezer „előfizetője” van, akik havonta átlagosan 500 ezer zenét töltenek le róla. A már említett 100 legális oldal közül egyébként ötven Európában „található”. Ezeken 300 ezer dalhoz lehet törvényesen hozzáférni. Egyre gyakoribb, hogy a multimédiával foglalkozó szoftver cégek üzemeltetnek ilyen oldalakat.

Az Apple Computer „fiókcége” iTunes Angliában, Franciaországban, illetve Németországban dolgozik, míg a Sony oldala a Sony Connect még ebben a hónapban debütál. Az egyszer már bezárt Napstert a cd- és dvd-íróprogramjairól ismert Roxio vette szárnyai alá. Az Angliában elmúlt hónapban indult szolgáltatás immár 700 ezer nótához enged hozzáférést. A számok azt mutatják, hogy a legális felhasználók és a kalózok kimondva-kimondatlanul békét kötnek egymással. A törvényes letöltések száma egy év alatt ugyanis megötszöröződött, míg az illegálisak darabszáma „csupán” harminc százalékkal növekedett.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo