A közlemény felhívja a figyelmet arra, hogy az amerikai Mezőgazdasági Kutató Intézet (ARS) élelmiszereket vizsgáló részlegének a Tojás Biztonsági és Minőségi Kutatási Csoportja vizsgálta, hogy a különböző termelési és takarmányozási körülmények okoznak-e különbséget a fizikai minőségben és az összetételben.
A vizsgálat azt mutatta ki, hogy a tyúkok ketreces, alternatív vagy szabad tartása nem befolyásolja a tojások közötti eltéréseket. A BTT emlékeztet arra, hogy az utóbbi időben számos helyen jelent meg a sajtóban, a világhálón a kereskedelmi forgalomban kapható tojások minőségéről érzelmi alapon, állatvédelmi szempontokra hivatkozó minősítés. Ezekben közös volt, hogy a ketrecben termelt tojás a legrosszabb, a zárt istállóban, padlón tartott állatok terméke ugyan egy fokkal jobb minőségű, de az igazi jó minőséget a szabadban tartott tyúkok tojásaiban találja meg az ínyenc vásárló. Összehasonlító analízisen alapuló mérési adatokat ugyanakkor soha nem mellékeltek ezekhez a véleményekhez - hívja fel a figyelmet a szervezet.
A BTT és tagszervezete, a Tojásszövetség számtalanszor hangsúlyozta, hogy az efféle szubjektív vélemény megalapozatlan. A tojás minőségét, összetételét takarmányozással lehet befolyásolni, de tartási móddal nem - áll a közleményben.