A De Morgen című flamand lap hétfői számában idézett közvélemény-kutatás szerint a belgáknak csak 38 százaléka támogatta az EU-bővítést, tíz új tagállam, köztük Magyarország május elsejei felvételét, miközben 49 százalékuk elutasította ezt a folyamatot. A lap által megszólaltatott szakértő szerint mindez azt mutatja, hogy a politikusok nem magyarázták meg kellőképp a lakosságnak a bővítés jelentőségét, s azt sem, hogy az ehhez kapcsolódó félelmek (például hogy a kelet-közép-európaiak tömeges bevándorlása miatt sokan elvesztik majd munkahelyüket) alaptalanok.
Egy másik Eurobarométer-felmérés azt mutatja, hogy a bővítéstől függetlenül minden korábbinál alacsonyabb részvételi arány várható az Európai Parlament júniusi újraválasztásakor. A szervezet 25 tagországában az átlag jócskán 50 százalék alatt lesz, egyébként nagy eltérésekkel: Magyarország például a szavazni akarók élcsoportjában van a maga 47 százalékos becsült részvételi arányával (a legmagasabb szám a görögöknél várható, 66 százalék), ám például az észteknél csak 21, az osztrákoknál és a briteknél 23, a cseheknél pedig csak 24 százalék körül várható a részvételi arány.
Egyes szakértők azt remélték, hogy a bővítés nyomán az EU-állampolgárok jobban érdeklődnek majd a szervezet iránt, s ez növelni fogja a szavazási részvételt. Azonban a közvélemény-kutatás szerint éppen az új tagországok azok, ahol a lakosság a legkevésbé akar elmenni voksolni: míg a "régi" tagállamoknál a szavazópolgárok 50 százaléka tervezi, s ezen belül 34 százalék mondja biztosnak részvételét a választáson, addig ez az arány az új tagországokban 44 és 32 százalék.
Ezt egy illetékes azzal magyarázta, hogy az emberek éveken át ábrándoztak a belépésről, s most, hogy bent vannak, érthető módon egy kis csalódást éreznek. Mások viszont azt hangsúlyozzák, hogy az EU-politika részletei egyszerűen nem érdeklik az embereket.Egyébként amióta európai parlamenti választásokat rendeznek, folyamatosan csökken a szavazók aránya. Az első közvetlen voksoláson, 1979-ben még a jogosultak 63 százaléka vett részt, a legutóbbi, 1999-es választáson viszont már csak 49 százalék.
Nem lelkesednek a belgák az EU-bővítésért
Kiábrándító képet festenek az Európai Unióval kapcsolatos lelkesedésről, illetve annak hiányáról az Európai Bizottság legutóbbi közvélemény-kutatásai: a belgák nem lelkesednek az EU-bővítésért, az európaiak pedig az európai parlamenti választásokért.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.