Nem bíznak a törvényhozásban az önkormányzatok

A falvak és az ország leszakadó térségeinek polgármesterei jóval bizalmatlanabbak a törvényhozással és az Európai Unióval szemben, mint a városok és az ország fejlettebb régiói.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyebek között ezt mutatja az egykori belügyminiszterről elnevezett Szemere Indexnek az önkormányzatok bizalmát mérő barométere, amelyet településvezetők megkérdezésével állított fel a Helyi Obszervatórium. A Bizalmi Barométer hét témakörrel fedte le azokat a szférákat, amelyek érdemben befolyásolják az önkormányzatok munkáját. Az önkormányzati szövetségek és a nem kormányzati intézmények (pl. Állami Számvevőszék, bíróságok) élvezik leginkább a helyi vezetők bizalmát. Viszonylag alacsony bizalmat élvez a törvényhozás, a sajtó (ellenőrzés), a gazdasági környezet és az Európai Unió. A gazdasági környezeten belül már novemberben is az országos helyzet megítélése volt a legkritikusabb.

Az ország hét régióját a vizsgálat szempontjából három csoportba sorolták. A déli régiók (Dél-Dunántúl és Dél-Alföld) polgármesterei valamelyest bizalmatlanabbak a környezetükkel szemben, mint az ország más térségeinek helyi vezetői. Főleg a törvényhozásba és az Európai Unióba vetett bizalmuk nevezhető negatívnak. Az esetünkben Közép-Magyarországot is magában foglaló nyugati, gazdagabb országrész bizalmi szintje alig magasabb a keleti régiókénál.


További grafikonok! Kattintson!

A városi polgármesterek környezetükbe vetett átlagos bizalma erősebb, mint a falvaké, de az átlag mögött komoly strukturális különbségek húzódnak meg. A gazdasági környezet megítélésében nem mértek különbséget a két településtípus között. A legnagyobb eltérést az Európai Unió érzékelt hatása mutatja. A városi polgármesterek véleménye az Unióról már a pozitív, miközben a falvaké semleges. A törvényhozás megítélése a falvakban rendkívül rossz, bizalmuk nagyon alacsony, alig éri el a semleges szintet.

A pénzügyi egyensúly is múlhat a bizalmon

A kutatók szerint az ország intézményeinek eltérő megítélését a települések érdekérvényesítő képessége is befolyásolja. A kevesebb állami és uniós támogatásban részesülő kistelepülések, valamint az ország déli régiói bizalmatlanabbak az Országgyűlés és a kormányzati szervezetek iránt, mint az átlagosnál több forrásban részesülő városok, valamint a közép- és nyugat-magyarországi önkormányzatok.

A bizalomhiány ugyanakkor veszélyeket is rejt magában. Akár az ország pénzügyi egyensúlya is múlhat azon, ha nincs összhang a kormányzati szféra, illetve a GDP 12,3 százalékát kitevő önkormányzati szféra között, hiszen a települések további eladósodása az állam adósságkezelését is megnehezíti.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo