Nem bíznak a törvényhozásban az önkormányzatok

A falvak és az ország leszakadó térségeinek polgármesterei jóval bizalmatlanabbak a törvényhozással és az Európai Unióval szemben, mint a városok és az ország fejlettebb régiói.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyebek között ezt mutatja az egykori belügyminiszterről elnevezett Szemere Indexnek az önkormányzatok bizalmát mérő barométere, amelyet településvezetők megkérdezésével állított fel a Helyi Obszervatórium. A Bizalmi Barométer hét témakörrel fedte le azokat a szférákat, amelyek érdemben befolyásolják az önkormányzatok munkáját. Az önkormányzati szövetségek és a nem kormányzati intézmények (pl. Állami Számvevőszék, bíróságok) élvezik leginkább a helyi vezetők bizalmát. Viszonylag alacsony bizalmat élvez a törvényhozás, a sajtó (ellenőrzés), a gazdasági környezet és az Európai Unió. A gazdasági környezeten belül már novemberben is az országos helyzet megítélése volt a legkritikusabb.

Az ország hét régióját a vizsgálat szempontjából három csoportba sorolták. A déli régiók (Dél-Dunántúl és Dél-Alföld) polgármesterei valamelyest bizalmatlanabbak a környezetükkel szemben, mint az ország más térségeinek helyi vezetői. Főleg a törvényhozásba és az Európai Unióba vetett bizalmuk nevezhető negatívnak. Az esetünkben Közép-Magyarországot is magában foglaló nyugati, gazdagabb országrész bizalmi szintje alig magasabb a keleti régiókénál.


További grafikonok! Kattintson!

A városi polgármesterek környezetükbe vetett átlagos bizalma erősebb, mint a falvaké, de az átlag mögött komoly strukturális különbségek húzódnak meg. A gazdasági környezet megítélésében nem mértek különbséget a két településtípus között. A legnagyobb eltérést az Európai Unió érzékelt hatása mutatja. A városi polgármesterek véleménye az Unióról már a pozitív, miközben a falvaké semleges. A törvényhozás megítélése a falvakban rendkívül rossz, bizalmuk nagyon alacsony, alig éri el a semleges szintet.

A pénzügyi egyensúly is múlhat a bizalmon

A kutatók szerint az ország intézményeinek eltérő megítélését a települések érdekérvényesítő képessége is befolyásolja. A kevesebb állami és uniós támogatásban részesülő kistelepülések, valamint az ország déli régiói bizalmatlanabbak az Országgyűlés és a kormányzati szervezetek iránt, mint az átlagosnál több forrásban részesülő városok, valamint a közép- és nyugat-magyarországi önkormányzatok.

A bizalomhiány ugyanakkor veszélyeket is rejt magában. Akár az ország pénzügyi egyensúlya is múlhat azon, ha nincs összhang a kormányzati szféra, illetve a GDP 12,3 százalékát kitevő önkormányzati szféra között, hiszen a települések további eladósodása az állam adósságkezelését is megnehezíti.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo