Emily Manoogian, a kaliforniai Salk Biológiai Központ kutatója azt mutatta ki: ha megváltoztatjuk étkezéseink időrendjét, ugyanakkora mértékben teszünk jót szervezetünknek, mint ha módosítjuk a fogyasztott élelmiszerek összetételét.
Az ok: szervezetünket a napi biológiai óra irányítja, egészen a sejtjeinkig. Közismert, hogy szívritmusunk, vérnyomásunk általában emelkedik a délutáni órákban, és a legalacsonyabb, amikor alszunk. Ez a biológiai óra segít abban, hogy éberek legyünk, amikor felébredtünk, ez mozgósítja emésztőrendszerünket a táplálék feldolgozására, amikor eszünk – és ez az óra pihenteti és tartja karban szerveinket, amikor alszunk.
Belső óránkra két fő tényező hat ki: a fény és a táplálék, ezek jelzik, a napnak melyik szakaszában
Az amerikai kutató tanácsa, hogyan legyük úrrá ezeken a nehézségeken, egyszerű: korlátozzuk napi 10 órára azt az időszakot, amelyen belül táplálkozunk. Ha például reggel 8-kor eszünk először, legyen a 18 óra a nap utolsó étkezésének időpontja. A szervezetünknek legalább napi 12 órás „koplalásra” van ugyanis szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjék.
Mindez persze nem jelenti, hogy ne mehetnénk el egy egy bulira, vagy ne kaphassunk be valamit éjfélkor, ha éhesek vagyunk. Másnap viszont térjünk vissza a 10 órás módszerhez. Azt fogjuk tapasztalni, hogy csökken a vérnyomásunk, kitartóbb lesz a szervezetünk, és akár 5 százalékkal csökken a testsúlyunk.
(Forrás: TED)