Negyedik hullám: megválaszolatlan kérdések az egészségügyben

Magyarországon a szennyvízben mért koronavírus-koncentráció, valamint a fertőzöttek száma szép lassan, de mégiscsak növekszik. A szakemberek aggódva néznek az iskolakezdés és a szeptemberi óriásrendezvények miatti kihívások elé, hiszen a szomszédos országokban már elkezdődött a negyedik hullám, és már nálunk is bedurranni látszik. Rutinból próbáljuk megoldani, vagy felkészültünk a járvány újabb támadására?

Jól jártak a magán-egészségügyi szolgáltatók

Mindeközben a magánegészségügyben nő a betegszám. Dr. Csermely Gyula, a Rózsakert Medical Center (RMC) vezérigazgatója szerint a pandémia ide irányítja a pácienseket.

– Központunkban főleg a pandémia második hulláma óta érzékelhető, hogy folyamatosan nő az igény a szolgáltatások iránt. Mivel akkor az állami egészségügyben többfajta ellátás, műtét, kezelés elérhetetlenné vált, aki nem tudta ezeket halasztani, magánszolgáltatóhoz fordult. A harmadik hullám utáni lazítások óta pedig az vonzza leginkább a magánegészségügy felé a pácienseket, hogy bizonyos beavatkozásoknak a várólistája borzasztóan hosszúra nőtt az állami rendszerben.

Dr. Csermely Gyula, a Rózsakert Medical Center (RMC) vezérigazgatója

A szakember úgy véli, összességében egyelőre nem számottevő a pandémiával összefüggésbe hozható betegszám-növekedés, sokkal inkább átrendeződésről van szó: a pandémia alatt drasztikusan lecsökkent az expat, vagyis a hazánkban élő külföldi páciensek száma, és a visszatérésük hosszabb folyamat lesz. Sok viszont az új, eddig nem tipikusan az RMC-ben gyógyuló páciens, akár lokációt, akár anyagi státuszt illetően. Az ő megtartásuk fontos feladat a magánellátó számára.

– A már említett okok miatt elsősorban az egynapos sebészeti központunk halaszthatatlan műtétei, valamint a Magzati Medicina Központ genetikai szűrővizsgálatai és a terhesgondozáshoz kapcsolódó szolgáltatásaink iránt töretlen az érdeklődés. Érdekes hozadéka a pandémiának, hogy a korlátozások – főleg a maszkhasználat, a jelenléti oktatás szüneteltetése és persze maga az oltás, még ha ez főleg a felnőtteket érintette is – miatt idén szinte alig fordult meg hurutos beteg a gyerekgyógyászatunkon. Tavasszal nagy igény mutatkozott a COVID utáni szűrővizsgálatokra a járvány hosszan elhúzódó, nagyon változatos tünetei miatt, sajnos gyerekek körében is. Nagy hangsúlyt fektettünk már év elejétől arra, hogy felhívjuk a figyelmet a tavaly sokak által elhalasztott különböző szűrővizsgálatok fontosságára, amiknek a célja elsősorban a betegségek korai feltárása, a különböző kockázati tényezők időbeni csökkentése – tette hozzá Csermely.

A cégek is aktívabbak

A magánegészségügy szereplői sokszor erejükön felül is részt vettek a járványkezelésben. Akár az államiban nem hozzáférhető szolgáltatások biztosításával, akár a fekvőbeteg-ellátásban való részvétellel. A pandémia próbára tette a magánszolgáltatók működési rugalmasságát is, hiszen napról napra kellett újratervezni a működést az aktuális állami intézkedéseknek megfelelően, illetve új szolgáltatásokat kifejleszteni – COVID-tesztelés, poszt-COVID-kivizsgálások – a páciensek igényei alapján. A legnagyobb kihívást számukra az orvosokért és ápolókért való egyre intenzívebbé váló verseny, illetve a nagyon turbulensen változó és kiszámíthatatlan gazdasági környezet jelenti.

A COVID-tesztek kapcsán egyébként a korábbinál jóval több céges megkeresést is kapnak a magánszolgáltatók, de Csermely szerint a vállalatok akkor kínálnának nagyobb kedvvel egészségügyi csomagokat a dolgozóiknak, ha adómentes lenne a cégek által vásárolt egészségbiztosítás, vagyis ha egy cég magán-egészségügyi szolgáltatóval szerződik, azt költségként számolhatná el.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által augusztus végén publikált önkéntespénztári-szektorjelentés így is azt mutatja: idén az első félévben az egészségpénztárakba fizetett munkáltatói tagdíj-hozzájárulás 14,4 százalékkal nőtt a megelőző év hasonló időszakához képest. Holott ez a juttatás 2020. január 1. óta bérként adózik. A cégek ennél kedvezőbb költséggel, 35,99 százalékos adózással támogathatják a munkavállalóik egészségét, ha célzott egészségpénztári szolgáltatást nyújtanak. Ebben az esetben akár azt is megmondhatják, hogy a dolgozó hol és milyen vizsgálatra költheti a juttatást, igaz, csak addig, amíg a vállalatnál dolgozik. 2020-ban a hazai cégek összesen 1,63 milliárd forintot fizettek be a pénztárakba ilyen céllal az MNB statisztikája szerint.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo