Jóváhagyták az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei kedden Brüsszelben az Európai Bizottság értékelését húsz tagállam, köztük Magyarország stabilitási, illetve konvergencia-programjáról - fogalmazott Brüsszelben Veres János pénzügyminiszter. Elmondta, hogy a bizottság értékelésén alapuló, beterjesztett javaslathoz kiegészítés nem hangzott el, csak bizonyos pontokat fogadták el.
Így azt, hogy Magyarország 2007-ben folytassa azt a programot, amelyet elkezdett, és maradéktalanul hajtsa végre az abban szereplő célokat, a célok érdekében szükséges intézkedéseket - idézte a miniszter az egyik passzust. Ennek lényege, hogy teljesítsük azt a hiánycsökkentést, amelyet vállaltunk.
"A kiigazítás megvalósítása érdekében Magyarországnak szigorúan végre kell hajtania a 2007-es költségvetést, mérsékelnie kell a kiadásokat, beleértve a közigazgatási és az egészségügyi rendszerek kiadásait, általánosan javítania kell a költségvetési ellenőrzést, és készen kell állnia az esetlegesen szükséges további lépések megtételére" - állt a február elejei bizottsági közleményben. Az értékelés szerint a program összhangban áll azzal a tervvel, hogy 2009-re az államháztartási deficit 3 százalék körülire csökkenjen.
Veres János emlékeztetett arra, hogy a pénzügyi tanács az új eljárásrendnek megfelelően most csoportosan tárgyalta a stabilitási és konvergencia-programokat. Pozitív volt a miniszterek véleménye arról, hogy a közeljövőben is ennek megfelelő tárgyalási módot követnek majd.
Fontosnak tartotta a magyar miniszter megemlíteni: az elmúlt hónapok alapján az a benyomás erősödik a miniszterekben, hogy az amerikai, illetve az európai gazdasági események kapcsán az európai gazdaság jó eséllyel gyorsabban fog növekedni a fél évvel ezelőtt vártnál, a német adóváltozásoknak pedig nem lesz a várt inflációnövelő hatásuk. - Úgy tűnik, hogy az európai gazdaság viszonylag gyorsabb fejlődést alacsonyabb inflációval tud megvalósítani - ez nyilván a magyar gazdaságra is pozitív hatással lesz, jó előjele a magyar gazdasági fejlődésnek 2007-re - szögezte le Veres János.
A miniszterek abban is egyetértettek, hogy a kedvező fejleményeket a szerkezeti reformok minél gyorsabb megvalósítása érdekében célszerű felhasználni. Minden országot biztattak, hogy használja ki a gyors növekedés időszakát arra, hogy érdemben alakítsa át és fenntarthatóbbá tegye az államháztartási folyamatokat.