Monopóliumot kapnak a multi szoftveresek?

Európa számítógép-programozói szerint az Európa Parlament júniusi választásai jelentik az utolsó lehetőséget arra, hogy a szakma megakadályozza a tagállamok kormányait egy szabadalmakat pártoló egységes uniós politika bevezetésében. A kisebb cégek szerint a törvény automatikus monopóliummal ruházná fel a multinacionális fejlesztőket, és ennek az egész ágazat a kárát látná.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Habár Európában egyelőre nem lehet szabadalmaztatni a szoftverek mögött rejlő algoritmusokat és alapötleteket, az Európai Szabványügyi Hivatal (European Patent Office, EPO) egyre több szabadalmat ad ki olyan általánosan alkalmazható programokra, mint például a digitális fényképezőben található félvezetők irányítószoftverei. Az Európa Tanács "számítógépes alkalmazási találmányok" szabadalmazásáról szóló új direktívája egy egységes szoftverszabadalmaztatási rendszert vezetne be a tagországokban. A szabadalmak ellenzői amiatt fejezik ki aggodalmukat, hogy a törvény túl általános definíciói lehetővé teszik majd a mindennapi alkalmazások levédetését is.

A szabadalomellenes programozók nyomására a tavaly megválasztott parlament olyan törvénykiegészítéseket készített elő, melyek éles különbséget tettek az általános értékű ötletek és a szabadalmazható szoftverek kategóriái közt, de a tanács májusban visszautasította a kiegészítést. A szakmai csoport most attól tart, hogy a mindenki számára ingyenesen hozzáférhető egyszerű algoritmusok és módszerek kapcsán amerikai stílusú szabadalomháborúk fognak kitörni a kontinensen. A módosított törvény szeptemberben fog a parlament elé kerülni második átolvasásra, amikor csak a többség elutasító véleménye esetén lehet visszavonni a változtatásokat és megakadályozni a törvény hatályba lépését. Mivel ez az utolsó lehetőség a jogszabály elfogadása előtt, a programozók igyekeznek minden erejüket bevetni a világ legnagyobb transznacionális választásán. A szakmai csoport felhívta parlamenti jelöltek figyelmét, hogy támogatásukért cserébe álljanak ki a kódolók érdekei mellett.

A jogi szakemberek szerint az új törvénynek csak jelképes szerepe lesz az egyre nehezebben kezelhető európai közösségben. "Nagy a felfordulás, de az új direktíva nem igazán hoz jelentős elmozdulást a mostani helyzethez képest. A törvény nagyjából azt tükrözi, amit az Európai Szabványügyi Hivatal eddig is csinált" – mondta Howard Johnson, a Cardiff Egyetem szellemi szabadalmakra szakosodott jogi oktatója. A független fejlesztőket ez nem vigasztalja. Az internetes böngészőjéről ismert norvég Opera is támogatta azt a 15 000 aláírásos szabadalomellenes petíciót, melyet a müncheni központú Szabad Információs Infrastruktúra Alapítvány (Foundation for a Free Information Infrastructure) tett közzé.

Forrás: KOINE - Az InfoPark Rt. innovációs hírlevele

http://152.66.107.189/koine/

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo