Az unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolat még 2003-ban, az Irak ellen indított háború kapcsán romlott meg jelentősen, mely alaposan megosztotta az EU tagállamait. Az unió vezetői bíznak benne, hogy az Obama által a választási kampány során hangoztatott "változás" a két fél kapcsolatrendszerét is új alapokra helyezi.
Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso nyilatkozatban üdvözölte az új elnök beiktatását - írja az EUvonal. Felszólította az Egyesült Államokat és más partnereit, hogy dolgozzák ki és valósítsák meg "a globalizáció új ütemét". "Alig várom, hogy együtt dolgozhassak Obama Elnök Úrral és adminisztrációjával a globális kötelezettségvállalás politikájának kialakításán, amely támogatást nyújt majd az olyan globális felelősségeket felvállaló nemzetközi intézmények számára, mint klímaváltozás a fejlesztési segélyek, a kereskedelem, a demokrácia és az emberi jogok, illetve az egészséges pénzügyi rendszer kialakítása." - olvasható a nyilatkozatban.
"A mai napon a világ Obama Elnök Úrra emeli a szemét. Holnap azonban, szinte azonnal, neki - és nekünk - kell a világra figyelnünk. Mi, az Európai Bizottságban örömmel állunk elébe, hogy az Egyesült Államokkal és partnereinkkel emelkedjünk fel és nézzünk szembe a globalizáció kihívásaival. Én, személy szerint úgy vélem, hogy Obama Elnök Úr megválasztása egy meghatározó fordulópont Amerika számára. Talán ez a világ többi része számára is fordulóponttá válhat." - folytatta a Bizottság elnöke.
Már meghívót is küldtek Obamának
Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke is gratulált Barack Obamának és megismételte az Egyesült Államok elnökének kora áprilisra, az Európai Parlament plenáris ülésére szóló meghívását, amely egybe esik Obama első európai elnöki útjával. Az út célja a londoni G20 csúcstalálkozó, illetve a Strasbourgban és Baden Badenben, a NATO 60. évfordulója alkalmából tartott ünnepség lesz.
"A következő amerikai adminisztráció megérkezésével újraindíthatjuk az atlanti kapcsolatainkat és új, dinamikus alapra helyezhetjük a viszonyt. Egyedi lehetőségünk van arra, hogy új fejezetet nyissunk a történelemben, és új gondolkodásmódra sarkalljuk az embereket. A célunk, hogy erős EU-USA kapcsolatokat szorgalmazzunk, mely az egyenlőségen alapszik." - mondta Pöttering.
Mindenki bízik az együttműködésben
Nicolas Sarkozy, a Francia Köztársaság elnöke elmondta, Obamával együtt szeretné "megváltoztatni a világot!" Sarkozy úgy nyilatkozott, alig várja, hogy az elnök megkezdje a munkát. "Franciaország nagyon szeretne kéz a kézben együtt dolgozni amerikai barátaikkal és szövetségeseikkel," írta Obamának szóló levelében.
Angela Merkel, Németország kancellára a német ARD TV-ben elmondta: "Remélem, hogy az együttműködésünk során meghallgatjuk egymást, valamint, hogy a döntéseinket arra a kölcsönös egyetértésre alapozzuk majd, hogy a világ problémáit nem oldhatja meg egyetlen ország, hanem ehhez közös erőfeszítésre van szükség."
Az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Gordon Brown szintén szoros együttműködést ajánlott fel Obamának. Az új elnök egy "nagyszerű nézetekkel és morális célokkal rendelkező" ember, aki mind a pénzügyi, mind a többi válságot kezelni tudja majd, mondta.